Trošková a Jasaň skončili na úrade vlády až päť dní potom, ako podal Fico demisiu

Viliam Jasaň a Mária Trošková.
Viliam Jasaň a Mária Trošková. Zdroj: TASR

Ku konkrétnym odpovediam sa redakcia Aktuality.sk dopracovala až po vyše mesiaci.

Od polovice marca sa redakcia Aktuality.sk snažila zistiť, ako v skutočnosti odišli najbližší ľudia bývalého premiéra Roberta Fica. Odpovede dostali až po vyše mesiaci, a to až po dvojnásobnej žiadosti na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Dva dni potom, ako Slovenskom otriasla správa o vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, hlavná štátna radkyňa Mária Trošková a šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády Viliam Jasaň oznámili, že do vyšetrenia prípadu opustia svoje pracovné pozície.

K tomuto kroku sa odhodlali po zverejnení posledného Kuciakovho článku. Prevalili sa totiž ich prepojenia na talianskeho podnikateľa z východného Slovenska Antonina Vadalu. Ten mal aj kontakty s obávanou talianskou mafiánskou skupinou.

Trošková s Jasaňom však podľa portálu úplne neskončili 28. februára, keď oznámili svoj odchod, ale až o pár týždňov neskôr.

„Viliam Jasaň čerpal neplatené voľno od 1.3. 2018 do 20. 3. 2018 a štátnozamestnanecký pomer skončil dňa 20. 3. 2018. Mária Trošková čerpala neplatené voľno od 1.3. 2018 do 21. 3. 2018 a štátnozamestnanecký pomer skončila dňa 21. 3. 2018," uviedol pre Aktuality Úrad vlády.

To znamená, že títo dvaja Ficovi blízki ľudia ukončili pracovný vzťah s úradom päť dní potom, ako expremiér podal demisiu a na jeho miesto nastúpil Peter Pellegrini.

Riaditeľka kancelárie generálnej tajomníčky služobného úradu na úrade vlády Barbora Kostolianska uviedla, že Jasaň a Trošková nemohli rozviazať pracovnú zmluvu na dobu určitú. Obaja pri svojom vyhlásení povedali, že je to len dovtedy, pokiaľ sa nevyšetrí vražda novinára a jeho snúbenice.

„Dočasné rozviazanie pracovno-právneho pomeru nie je možné, lebo ho zákon 55/2017 o štátnej službe neupravuje,“ odkázala Kostolianska.

BRATISLAVA/Aktuality

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mária trošková

Dôležité udalosti