Veľká Británia odhalila najbezpečnejšie auto, od uvedenia na trh v ňom nezomrel ani jeden človek

Volvo XC90.
Zdroj: Shutterstock/yakub88

Nepoškvrnený bezpečnostný rekord pripisujú technológii, ktorá vodičov včas varuje pred hroziacou kolíziou.

Model auta značky Volvo sa vo Veľkej Británii dočkal veľkej pocty. Pasovali ho za najbezpečnejšie vozidlo, za 16 rokov od uvedenia na trh v ňom totiž nezomrel ani jeden človek.

Vďaka bezpečnostnému mechanizmu automatických bŕzd sa Volvo XC90 stalo najbezpečnejším testovaným vozidlom, uviedlo podľa Telegraphu nezávislé laboratórium Thatcham Research.

Od roku 2002 sa predalo asi 50-tisíc kusov, pričom výskumníci jeho nepoškvrnený bezpečnostný rekord pripisujú technológii, ktorá vodičov včas varuje pred hroziacou kolíziou.

Aktualizovaná verzia tohto systému sa nazýva Autonomous Emergency Braking (AEB), ktorá už v súčasnosti dokáže automaticky pribrzdriť a zabrániť tak možnej zrážke.

Napriek tomu, že táto technológia je už štandardom vo viacerých modeloch áut, práve Volvo XC90 bolo jedno z prvých, ktoré ju mali.

Existuje viacero verzií AEB, väčšina z nich však pracuje pomocou laserov, kamier či radarov, ktorými si všíma iné vozidlá či chodcov.

Laboratórium Thatchem Research uviedlo, že AEB je najvýznamnejším pokrokom vo vývoji bezpečnosti v autách od bezpečnostných pásov.

LONDÝN/pg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Volvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.