Kiska: Odchod Gašpara je minimum, vláda musí začať pracovať

Prezident Andrej Kiska.
Zdroj: TASR

Most-Híd vníma toto rozhodnutie ako konštruktívne.

Avizovaný odchod Tibora Gašpara považuje Andrej Kiska za nevyhnutnú podmienku, aby sa vláda Petra Pellegriniho mohla pokúsiť upokojiť situáciu v spoločnosti.

Napísal to len pár minút po premiérovej tlačovke na sociálnej sieti prezident. "Privítal som, že premiér sa rozhodol začať robiť poriadky v rezorte vnútra osobne. Avizovaný odchod policajného prezidenta Gašpara ku koncu mája považujem za nevyhnutnú podmienku, aby sa vláda Petra Pellegriniho mohla pokúsiť upokojiť situáciu v spoločnosti," napísal na sociálnej sieti prezident. Gašpar podľa Kisku premeškal všetky "ako-tak dôstojné príležitosti odísť".

Hlava štátu zdôrazňuje dôležitosť výberu osoby nového ministra vnútra. "Od ráznosti krokov v rezorte vnútra, od schopnosti presadiť do vedenia polície dôveryhodných ľudí závisí dôveryhodnosť celej vlády," vysvetlil. Nový minister musí podľa Kisku posilniť garancie nezávislosti a nestrannosti vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, aj množstva nevyriešených káuz.

"Mesiac po menovaní vlády je už naozaj najvyšší čas prevziať zodpovednosť, pohnúť sa ďalej a riešiť nakopené problémy. Ľudia očakávajú jasné signály, že politici ich nespokojnosť, rozhorčenie a príčiny nedôvery v štát pochopili," uzavrel prezident.

Zdroj: Facebook/AndrejKiska

Koaličný Most-Híd považuje rozhodnutie premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) za konštruktívne. Ním zvolený krok označila vládna strana za potrebný.

"Ide o krok, ktorý bol potrebný aj v záujme nápravy pokriveného obrazu Policajného zboru," povedala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

OĽaNO

Koniec policajného prezidenta je veľké víťazstvo ľudí vytrvalo požadujúcich jeho odchod. Uviedol to predseda opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorému sa však nepozdáva naťahovanie času do konca mája.

"Zbytočné naťahovanie času do konca mája považujeme za zbytočné zahrávanie sa s dôveryhodnosťou polície. Tibor Gašpar je škodnou policajného zboru a preto by v ňom nemal zostať už ani minútu," doplnil Matovič. 

SNS

Podpredseda SNS Anton Hrnko nie je nadšený informáciou, že policajný prezident Tibor Gašpar končí vo funkcii najneskôr koncom mája. Hrnko zároveň očakáva, že Gašpar do tohto termínu "prednesie aspoň základnú verziu, ako dolapiť páchateľa dvojnásobnej vraždy - novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej".

"Nie je dobrým riešením, keď sa počas vyšetrovania menia pomery vo vyšetrovaní, pretože to môže ovplyvniť chod vecí," povedal Hrnko. S výmenou policajného prezidenta počítal až v súvislosti s prijatím nového zákona, ktorý voľbu policajného prezidenta rieši.

SaS

Policajný prezident by nemal odstúpiť koncom mája, ale okamžite. Myslí si to podpredseda SaS Ľubomír Galko. Polícia má podľa neho nastavený systém fungovania a nikto nie je nenahraditeľný. "Teraz sú na mieste otázky, či tam ešte mesiac a pol nezostáva práve preto, aby ešte niečo pozametal," konštatuje Galko na svojom facebookovom profile.

Odstúpenie ministra vnútra a následné oznámenie odchodu policajného prezidenta považuje za "frašku a chaos". Zároveň vyzýva verejnosť, aby pokračovala vo vyvíjaní tlaku na zmenu niektorých policajných funkcionárov. "V Policajnom zbore je množstvo iných policajných funkcionárov, kde je podozrenie, že sú do polície nasadení oligarchami a majú prepojenie na organizovaný zločin," tvrdí.

Za slušné Slovensko

Iniciatíva Za slušné Slovensko tvrdí, že v súčasnej situácii je nepochopiteľné, že policajný prezident Tibor Gašpar skončí vo svojej funkcii až o šesť týždňov. V tlačovej správy, pod ktorou sú podpísaní Juraj Šeliga, Ján Gálik, Karolína Farská a Martina Strmeňová uviedli, že kroky Gašpara budú do poslednej chvíle veľmi pozorne sledovať.

"Všetci slušní ľudia, ktorým záleží na Slovensku môžu byť na seba hrdí. Ich tlak donútil odstúpiť pána Fica, pána Kaliňáka, pána Druckera, pána Valockého a dnes i policajného prezidenta Gašpara," skonštatovali. Zároveň veria, že tisícky slušných policajtov budú mať nového policajného prezidenta, o ktorom verejnosť nebude mať akékoľvek pochybnosti.

Iniciatíva od nového policajného prezidenta, ako aj ministra vnútra očakáva, že to budú slobodní ľudia, ktorí nie sú vazalmi strany Smer-SD a budú konať vždy len v prospech a v záujme občanov uviedli členovia iniciatívy s tým, že budú sledovať všetky legislatívne návrhy, ktoré súvisia so zmenou voľby policajného prezidenta, vedenia polície a nezávislosti policajnej inšpekcie.

"Spoločne sme začali upratovanie krajiny, ktoré musíme dokončiť," vyhlásili členovia iniciatívy. Zároveň doplnili, že o konaní občianskych aktivít v tomto týždni budú informovať v stredu (18.4.) po dohode s organizátormi z celého Slovenska.

Pellegrini v utorok oznámil, že sa dohodol s policajným prezidentom Tiborom Gašparom na tom, že skončí vo funkcii koncom mája.

Pellegrini je po odchode Tomáša Druckera poverený dočasným vedením ministerstva vnútra. Premiér verí, že do niekoľkých dní príde s menom nového ministra vnútra.

BRATISLAVA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tibor Gašpar

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.