Saharský piesok nestačí iba umyť. Zisťovali sme, ako ohrozuje naše zdravie

Saharský piesok zašpinil autá po celom Slovensku.
Zdroj: TV Markíza

Keď prší je to vidieť najlepšie. No ak ste si mysleli že čiastočky piesku padajú iba s kvapkami dažďa tak ste sa mýlili.

Tí, čo si v pondelok umyli svoje auto ráno, zrejme poriadne penili. Prach zo Sahary nás trápil aj v utorok. My sme zisťovali či okrem špinavých áut nám tento exotický návštevník spôsobuje aj iné problémy.

Keď prší je to vidieť najlepšie. No ak ste si mysleli, že čiastočky piesku padajú iba s kvapkami dažďa, tak ste sa mýlili.

„Saharský prach sa na zemský povrch môže dostať taktiež aj pomocou suchej depozície," vysvetlil meteorológ Peter Hrabčák.

S dažďom ho ale padne viac. Napríklad v pondelok v niektorých regiónoch Slovenska to bola za tri hodiny tona prachu na štvorcový kilometer. Keď nepršalo, bolo to asi stokrát menej.

Obrovské problémy mávajú v Číne. Pre piesočné búrky musia ľudia používať rúška. Znečistenie pieskom u nás také dramatické nie je.

„K nám sa nedostávajú priamo veľmi veľké častice prachu, lebo tie vypadajú priamo na Sahare alebo po ceste," uviedol meteorológ.

Môže ale tento piesok byť u nás nebezpečný? Pýtali sme sa lekárky.

„U pacientov, ktorí majú chronické pľúcne ochorenia a astmu môže inhalácia drobných mikročastíc piesku vo zvýšenej koncentrácii spôsobiť aj dýchacie problémy," hovorí alergologička Patrícia Šimková.

Je to podobné ako v zime pri smogu. Saharský piesok škodí aj autám. Konkrétne kabínovému filtru. Ten preto podľa majiteľa autoservisu treba vymeniť.

A podobne je to aj so vzduchovým filtrom.BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Automobil

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.