Tipy a triky, s ktorými ľahko zvládnete jarné upratovanie

Ilustračná snímka.
Zdroj: Tanyastock/shutterstock.com

Máme pre vás radu, ako sa vysporiadať so starými vecami.

Vonku konečne svieti slnko, na rozkvitnutých stromoch štebotajú vtáčiky a všade naokolo vonia jar. Vy ste však doma a s prachovkou v ruke sa chystáte na veľké jarné upratovanie.

Aj vaša jar začína podobne? Upratovanie nie je veľmi obľúbená činnosť, ale ak naň ide správnymi krokmi, pôjde vám oveľa jednoduchšie. Máme pre vás pár tipov a trikov ako túto tortúru absolvovať bez zbytočného stresu a námahy.

Pripravte si upratovací arzenál

Pred "nenávideným" upratovaním si skontrolujte a doplňte zásoby čistiacich pomocníkov, ktoré vám uľahčia prácu.

Vybrať si však zo širokej ponuky nemusí byť jednoduché. Zvoliť si môžete z bežne dostupných prípravkov na čistenie, poprípade ich ekologickejšie varianty, dokonca si ich môžete vyrobiť aj sami.

Tip do domácnosti: Najlepší WC čistič vás nebude stáť takmer nič

Určite by vám však v zásobe nemal chýbať univerzálny čistiaci prostriedok, prípravok na čistenie kuchynských plôch, prostriedok na čistenie kúpeľne a WC či prípravok na umývanie sklenených plôch a zrkadiel.

Zídu sa vám aj gumené rukavice, špeciálne handry na mopy či utierky vyrobené z mikrovlákna, vďaka ktorým ide celá práca viac od ruky.

Odložiť alebo zahodiť? Vešiaky vám pomôžu

Vecná dilema, ktorá sprevádza každé jarné upratovanie, je rozhodnúť sa, čo si ponechať a čo posunúť, prípadne zahodiť.

Ak patríte medzi tých, ktorí sa ťažko zbavujú vecí, urobte si v tom systém. Veci roztrieďte na kopy. Do kopy na vyhodenie dajte určite všetko to, čo je trvalo poškodené a nespĺňa svoju funkciu, alebo prešlo dobou expirácie.

Zdroj: LightField Studios/shutterstock.com

Do ďalšej kopy vytrieďte všetky veci, ktoré ste za posledný rok nepoužili vôbec a viete, že ani v budúcnosti nebudete, ale je vám ľúto ich vyhodiť. Tie môžete za symbolickú cenu predať na bazáre, alebo urobte niekomu radosť a darujte ich.

Do poslednej skupiny dajte všetky veci, nad ktorými stále váhate. Aby ste aj po roku zistili, či si ozaj v skriniach zaslúžia mať miesto, skúste si ich nejako označiť.

Oblečenie na vešiakoch poukladajte v skrini v jednom smere. Veci, ktoré si počas roka oblečiete, tak zvyšok roka vešajte v opačnom smere. Po roku tak jednoducho zistíte, ktoré ste vôbec nenosili a vlastne ich ani nepotrebujete.

Vysávačom na okná

Bolo by na škodu nevyužiť vymoženosti, ktoré dnešná doba ponúka. Po automatických práčkach, sušičkách či umývačkách riadu sú na trhu i rôzne technické vychytávky, ktoré vedia vo veľkej miere uľahčiť upratovanie. 

TIP: Vyčistite si okná ako profík. S týmto postupom to pôjde raz dva

Pri umývaní okien môžete napríklad použiť obyčajný vysávač. Prah z okien jednoducho vysajete, rovnako aj žalúzie. A potom už len klasicky umyjete. Na trhu však už nájdete aj špeciálne vysávače na umývanie okien, ale je to trošku finačne náročné.

Tip pre vás: Okná krásne vyčistíte, ak do vody pridáte aviváž.

Netepujte, zavolajte si odborníkov

Aj keď svoju domácnosť počas roka pravidelne a dôkladne upratujete, nevyhnete sa tomu, že i úplne bežné používanie zanechá svoje stopy na kobercoch, sedačkách či napríklad matracoch. Tak prichádza na rad toľko nenávidené tepovanie.

Je síce pravda, že slabšie znečistené malé plochy zvládnete aj sami s handričkou, ale ideálne je raz do rok pozvať k sebe do bytu odborníkov. Tí vám vytepujú aj veľké plochy špeciálnymi prístrojmi a vaš nábytok bude vyzerať ako nový.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.