Chaos vo zverejňovaní platov: Zamestnávatelia nevedia, akú mzdu majú uvádzať v inzerátoch

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Už od mája totiž budú musieť povinne zverejňovať v každom pracovnom inzeráte výšku ponúkaného platu.

Chaos vo zverejňovaní platov. Zamestnávatelia sa sťažujú, že nevedia, akú mzdu majú uvádzať v inzerátoch. Navyše sa boja, že prídu o nových zamestnancov, ktorých môže nízky plat odradiť.

Už od mája budú musieť zamestnávatelia povinne zverejňovať v každom pracovnom inzeráte výšku ponúkaného platu. Termín je na spadnutie, no pravidlá sú podľa nich stále nejasné. Ak pochybia, hrozia im likvidačné pokuty.

Za pracovný inzerát je považovaný aj akýkoľvek leták či reklamný nosič, kde vás firma láka na novú zaujímavú pozíciu, ak uvidíte napríklad aj bilbord pri ceste, aj tam už bude musieť byť zverejnená výška platu.

Ide iba o prácu v rámci Slovenska, paradoxne, ak už bude niekto ponúkať prácu v zahraničí, plat zverejniť nemusí. Problém je tiež v tom, že firmy nemajú ani prikázané či treba uvádzať hodinovú alebo ročnú mzdu. A tak si môže každý zvoliť vlastnú politiku, ktorou sa bude riadiť. Čo vraj ešte viac vyostrí konkurenčný boj o zamestnancov.

„Veľmi by v tej chaotickej situácii pomohlo, keby ministerstvo k zákonu pripravilo nejakú vyhlášku alebo metodiku, akým spôsobom majú zamestnávatelia tieto mzdy zverejňovať. Napríklad, že nemôžu uvádzať týždenné mzdy, ale musia uviesť koľko ten človek zarobí za mesiac, vtedy myslím by to pomohlo," myslí si Radovan Maxin z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Minister práce Ján Richter v tom ale problém nevidí a naopak tvrdí, že nové pravidlá prinesú väčší prehľad a ľudia si budú môcť vyberať: „Napríklad okolie Serede a Galanty, kde je veľa investorov sú firmy, ktoré sa pretekajú v tom, kto poskytne lepšie podmienky. Prečo by to mal byť pre nás problém? Pre nás je to vítané. Možno, že je to spôsob, ako na Slovensku prirodzene zvyšovať mzdu," uviedol.BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Platy

Dôležité udalosti