Slovákov najviac zabíjajú choroby srdca. Kardiologička radí, aké zvyky sa oplatí zaviesť do života

Pacient si meria krvný tlak.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/fizkes

Skúsená lekárka vraví, že kardiovaskulárne ochorenia sú špecifikom vyspelých štátov. Sú spôsobené najmä nezdravou stravou a stresom. Zmeniť to je podľa nej na Slovensku veľmi náročné. Ľuďom v zmene životného štýlu bránia ceny potravín, no napríklad aj málo bezpečných cyklotrás.

Ochorenia srdca a ciev sú najčastejšími príčinami úmrtí na Slovensku. Minulý rok spôsobili 45 percent všetkých úmrtí. Tieto ochorenia môžu viesť napríklad k infarktu alebo mozgovej príhode.

Kardiologička z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Eva Goncalvesová hovorí, že kardiovaskulárne ochorenia sú špecifikom tzv. civilizovaných krajín. Je to daň za nesprávne stravovanie a život v strese. Svoju úlohu zohráva aj genetika.

Vraví však, že aj tento trend sa darí meniť. „Napríklad v Dánsku už viac ľudí zomiera na onkologické ochorenia, takže určite existujú opatrenia na celospoločenskej úrovni, ktoré dokážu spôsobiť, že kardiovaskulárne ochorenia už nebudú najčastejšou príčinou úmrtí,“ hovorí lekárka.

Prečítajte si tiež:

Čerstvé potraviny sú drahšie ako konzervy

Radí, že základná prevencia spočíva v strave. Aby ste predišli ochoreniam srdca a ciev, je dôležité jesť veľa čerstvej zeleniny a ovocia. Dodáva, že väčšina ľudí túto poučku pozná, ale problém nastáva, keď ju majú aplikovať do života.

Nie je za tým len lenivosť alebo slabá vôľa. Podľa odborníčky majú ľudia na Slovensku veľmi veľa prekážok, ktoré im bránia zmeniť životný štýl.

„Naša tradičná strava je celkom iná a zmeniť tradíciu sa nedá len tak ľahko. Ďalšou prekážkou je určite aj čas. Variť si je technicky a časovo náročnejšie. Veľkú úlohu zohráva aj finančný faktor. Čerstvé potraviny sú drahšie ako konzervy a sáčkové polievky,“ dodáva.

Podobne sme na tom aj s pohybom. Vraví, že by sa pokojne rozhodla cestovať do práce každý deň bicyklom, ale na slovenských cestách jej hrozí, že ju niekto zrazí.

„Ľuďom treba na zmenu životného štýlu vytvoriť operačné rámce. K mnohým veciam by sa aj odhodlali, keby to bolo možné, pohodlné a dosiahnuteľné, ale keď majú desiatky prekážok, tak sa k tomu nikdy nedostanú,“ upozorňuje skúsená kardiologička.

Prečítajte si tiež:

Plánovať a nevynechávať preventívne prehliadky

Ak sa už predsa len rozhodnete zmeniť stravovanie a znížiť riziko ochorení srdca, lekárka radí, že základom je plánovanie.

Každý týždeň si pripravte plán na každý deň, čo budete jesť a robiť. Potom je už len na vás, či sa ho budete vedieť aj držať.

Ak je pre vás táto zmena príliš náročná, lekárka má ešte jeden tip, ktorý dokáže zmeniť život k lepšiemu: choďte na preventívnu prehliadku k lekárovi.

„Určite nevynechávajte preventívne prehliadky, posledné roky sa celkom rozbehli. Keď dokážu ľudia aspoň túto jednu jedinú vec dodržať, je to lepšie ako nič,“ radí Goncalvesová.

Všeobecný lekár vám odmeria tlak, odoberie krv a ľuďom od 40 rokov aj zmeria EKG. Súčasťou je aj dotazník o rodinnej anamnéze. Všetky tieto informácie môžu naznačiť, či máte nábeh na ochorenie srdca alebo ciev.

Pozrite si archívnu reportáž o tom, ako prebieha vyšetrenie u kardiológa (6. 10. 2020):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.