Škandály s eurofondmi môžu pripraviť Slovensko o milióny z Európskej únie

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Údajné zneužívanie európskych peňazí už totiž rieši Európsky úrad pre boj proti podvodom.

Škandály s eurofondmi nás môžu vyjsť poriadne draho. Slovensku hrozí, že v najbližších rokoch dostane z únie o stovky miliónov eur menej.

Za všetko môžu podľa opozície vážne podozrenia z rozkrádania únijných miliárd. Údajné zneužívanie európskych peňazí už totiž rieši Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Premiér Peter Pellegrini ale tvrdí, že na tom nie je nič nezvyčajné, vraj ide o bežnú prax.

Veľké eurofondové problémy sa začali škandálom na ministerstve školstva. Z balíka vyše pol miliardy eur dostali peniaze aj podozrivé schránkové firmy. Ďalšie spoločnosti nemali sídlo alebo takmer žiadnych zamestnancov. Škandál stál nakoniec kreslo ministra Petra Plavčana.

To ale nie je všetko. Eurofondy sa zrejme používali v rozpore s pravidlami aj pri podpore farmárov, ide najmä o prípady na východe Slovenska. Podozrivé agrodotácie si už všimol aj Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

V Bruseli sa aktuálne riešia eurofondy, ktoré dostaneme po roku 2020. Tento balík peňazí by sa pre našu zlú povesť mohol znížiť. Premiér Pellegrini si ale myslí, že sa nič vážne nedeje a kontrola z Bruselu je vraj bežná aj v iných krajinách európskej dvadsaťosmičky.

Minulý rok prišlo ministerstvo školstva o 27 miliónov eur z eurofondov no a podľa opozície príde rezort o ďalšie milióny aj v tomto roku.

To, o koľko peňazí nám pre chyby prepadne, sa zrejme presne dozvieme až na jeseň.


BRATISLAVA/TV MARKÍZA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slovensko

Dôležité udalosti