Najväčšia nelegálna skládka s haldou odpadu na Slovensku musí zmiznúť

Skládka spoločnosti Vassal EKO v bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice.
Zdroj: TASR

Kopa odpadu je veľká ako bytovka na sídlisku.

Najväčšia nelegálna skládka na Slovensku, je priamo v hlavnom meste. Obyvatelia Bratislavy sa proti nej búria už roky. Kompetentní už začínajú konať, no jej likvidácia môže trvať roky.

Kopa odpadu veľká ako bytovka na sídlisku a všade rozfúkané odpadky. Takto to už roky vyzerá na periférii Bratislavy.

„Skládka leží na pozemkoch bez povolení už desaťročia. Do pozornosti obyvateľov Podunajských Biskupíc sa ale dostala až v posledných rokoch, keď vedľa začala firma Vassal Eko spracovávať recyklovateľný odpad z hlavného mesta. Mestská časť tvrdí, že bez povolení," vyhlásila jej starostka Alžbeta Ožvaldová.

V tomto areáli nie sú povolenia ani územné rozhodnutia, ani stavebné povolenia, ani na prevádzkovanie jednotlivých strojov ani na jednotlivé objekty.

Biskupičania už začali proti skládke spisovať petíciu. Nahnevaná starostka sa tiež obrátila na bratislavský Okresný úrad, ktorý o skládkach rozhoduje.

Ten istý okresný úrad ale už rozhodol a priklonil sa na stranu mestskej časti. Halda odpadu tak bude musieť zmiznúť.

„Predmetný kopec, ktorý je vidieť od cesty je čiernou skládkou, s týmto tvrdením súhlasíme, zároveň tvrdíme, že neleží na pozemkoch spoločnosti Vassal Eko," konštatovala hovorkyňa spoločnosti Andrea Čurná.

Iba z časti. Niektoré pozemky už totiž Vassal Eko začal skupovať. Firma tvrdí, že chce skládku na vlastné náklady úplne zlikvidovať.

„Kopec už spoločnosť niekoľko mesiacov likviduje a očakávame, že ten kopec časom zmizne," zdôraznila hovorkyňa.

Obyvatelia Biskupíc to ale vidia inak. Podľa nich kopa odpadu za posledné roky naopak poriadne narástla. A za pravdu im dávajú aj snímky z google máp. Na nich jasne vidno do akej výšky skládka smetí siahala v roku 2012.

V reportáži Martina Chlebovca si môžete pozrieť ako vyzerá dnes. Firma to však odmieta. Čurná dodala, že na predmetný kopec sa v súčasnosti nič nevyváža.

Kedy skládka prestane znečisťovať životné prostredie Podunajských Biskupíc ešte Vassal Eko povedať nevie. Odstraňovanie hromady smetí podľa nich môže trvať ešte roky.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kontaminácia

Dôležité udalosti