O týždeň začnú platiť príplatky za prácu. Potraviny ale budú drahšie

Príplatky za prácu budú platiť o týždeň.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Od mája si tak polepšia tisícky zamestnancov.

Príplatky za víkendy, nočné a sviatky začnú platiť presne o týždeň. „Plníme to, čo sme povedali, že keď budeme vidieť dobré výsledky, pokiaľ ide o hospodársky rast, zamestnanosť a nezamestnanosť, pokiaľ ide o fiškálnu disciplínu, budeme sa s ľuďmi deliť a táto filozofia bude pokračovať aj ďalej," povedal Robert Fico ako premiér ešte vo februári.

Od mája si tak polepšia tisícky zamestnancov. Pre obchod to ale znamená presný opak. Výdavky stúpnu všetkým - a to od fariem, cez spracovateľov, až po supermarkety.

Obchodníci to spočítali. Reťazec, ktorý zamestnáva 500 ľudí, musí takto ročne počítať s 300-tisíc eurami na viac. A to len účet za príplatky na odpracované víkendy.

„V našom regióne je veľmi nízka nezamestnanosť a nájsť dobrého pracovníka do obchodu je už problém. Práca v nedeľu nie je atraktívna a veľa pracovníkov i preto odchádza. Ukončenie predaja v nedeľu tento problém zmierni," vravel predseda predstavenstva COOP Jednota Trnava Bohuslav Uváčik ešte v januári.

„K zmene otváracích hodín sme pristúpili hlavne z jedného dôvodu, a to kvôli našim zamestnancom," uviedla hovorkyňa Kauflandu Lucia Langová začiatkom mesiaca.

Obchodníci ale aj ich dodávatelia budú od mája sledovať, ako sa povinné príplatky podpíšu na ich hospodárení. Dva tri mesiace a bude jasné ako sa zvýšené náklady premietnu do cien v obchodoch.

Či, a ako sa budú ďalej meniť aj otváracie hodiny v supermarketoch, zatiaľ nikto vopred neavizoval, no je jasné, že s touto možnosťou obchodníci veľmi intenzívne pracujú. 


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Príplatky

Dôležité udalosti