Pred dovolenkou pri mori myslite na miláčikov. Niektoré parazity z tejto oblasti sú smrteľné

Ilustračná snímka.
Zdroj: ivkatefoto/shutterstock.com

Prípravky používané u nás nie sú dostačujúce pre inú klímu.

Jar sa už poriadne zobudila a s tým aj chrobač, ktorá si rada zaparazituje na vašich domácich miláčikoch. Psy i mačky sú častými obeťami vonkajších parazitov ako sú vši, kliešte a komáre, ktoré prenášajú rôzne infekcie.

Ohrozujú ich však aj škrkavky, pásomnice a iné vnútorné parazity prežívajúce v tenkom čreve hostiteľa. Závisí od každého majiteľa, do akej miery chráni svojho psa alebo mačku a tým aj seba a ostatných členov rodiny od možnej nákazy.

Veterinár Pavol Valášek v Teleráne vysvetlil a názorne ukázal, ako by sme mali psíkov a mačičky chrániť. Dal aj cennú radu, ktorá sa týka dovolenky v Chorvátsku, ak ich tam beriete so sebou.

"Kliešte sú odpudivé, ale ich hlavným problémom je, že prenášajú mnohé závažné ochorenia. Niektoré pre psov môžu byť smrteľné. Jeden z najefektívnejších spôsobom ochrany je protikliešťová a protiblchová obojková ochrana. Dôležité je, že zviera ho musí mať stále. Je bezpečný pre dospelých i deti, ale aj pre mačky," vysvetlil veterinár.

Na trhu existuje niekoľko druhov protiparazitných obojov, niektoré dokážu zabezpečiť  ochranu až niekoľko mesiacov. Zviera ho musí mať nasadené natesno.

Druhou možnosťou sú pipetky, ktoré sa dávajú psíkovi priamo na kožu. Zvládne to každý majiteľ, nemusí ju aplikovať iba veterinár.

Zdroj: Teleráno

"Pipetku otvoríte a aplikujete ju psíkov na chrbát. Dôvodom je, že ju nemôže oblízať. Kvapky dáme na niekoľko miest, aby sa preparát rozptýlil na psíkovej koži. Nezabudnite, že na rozdiel od obojkov, pipetka má ochranné účinky iba mesiac," prízvukoval Valášek dodajúc, že aj v prípade pipiet je dobré poradiť sa s veterinárom.

Dovolenka pri mori a pes

Okrem vonkajších, musíme zvieratá chrániť aj proti vnútorným parazitom. Ak sa chystáte na dovolenku so psom do Chorvátska alebo stredomorských krajín, vedzte, že tu žijú iné parazity ako u nás.

"Tieto krajiny sú pre našich miláčikov, mohli by sme povedať, exotické. Dôvodom je, že sa tu nachádzajú kliešte, komáre, ktoré prenášajú typy parazitov, ktoré na Slovensku nie sú a psov alebo mačky by sme mali chrániť. Odporúčam používať preparáty s dostatočným repelentným účinkom, aby sa nemohli prisať komáre prenášajúce nebezpečnú červivosť, ktorá sa môže dostať zvieraťu až do srdca," zdôraznil Valášek

Podľa jeho slov klasické odčervovanie, na ktoré sme doma zvyknutí nestačí a majitelia by sa mali poradiť so svojm veterinárom.


BRATISLAVA/Teleráno

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.