Rozhodnutie o neprijatí do škôlky má cenu zlata. Mnohí rodičia si ho tento rok želajú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rozhodnutie o neprijatí do škôlky má cenu zlata. Kým vlani bolo dôvodom na smútok, teraz si mnohí rodičia skôr želajú, aby im dieťa nezobrali. V takom prípade totiž môžu poberať rodičovský príspevok. Zákon začal platiť iba v utorok (30. 5.) a na úradoch práce už evidujú prvé žiadosti.  

Na miesto v škôlke pre trojročnú dcéru čaká aj Andrea. S rodinou býva v Stupave, pár minút od hlavného mesta. V tunajších škôlkach miesta zďaleka nestačia, preto podali štyri prihlášky.

Dúfajú, že ju do jednej z nich vezmú. Škôlky musia rozhodnúť do konca júna.

V jednej škôlke v Košiciach dve tretiny žiadostí zamietnu. Riaditeľka nám povedala, že ich dostali 72 a môžu prijať len 23 detí.

Novinka 

Novinkou však je, že odmietnutí rodičia sa nemusia obávať, ako zvládnu ďalší rok. Štát im to vynahradí rodičovským príspevkom.

Peniaze budú dostávať od septembra do augusta a môžu tak zaplatiť súkromnú škôlku.  

„Mne spadol kameň zo srdca, keď mám tak povedať. Lebo nie je to z rozpočtu len tak dávať 500 eur, určite by sme si požiadali,“ hovorí Andrea.

Prečítajte si tiež:

Podmienky

O príspevok treba požiadať, na tlačive je už doplnená možnosť neprijatie v materskej škole.

Žiadosť môžete doručiť poštou, emailom, cez elektronický portál alebo osobne – na úrade práce.

Zákon o rodičovskom príspevku vyžaduje predložiť len rozhodnutie o neprijatí dieťaťa na základe riadneho zápisu v mesiaci máj príslušného kalendárneho roka.

Musí to byť spádová škôlka podľa trvalého bydliska. Ak dieťa od troch rokov zoberú v inej časti obce, rodič príspevok nedostane.

Rozhodnutie o neprijatí nesmie byť staršie ako rok. Peniaze môžu dostať aj tí, ktorí ešte vlani na zápise nepochodili a zmestia sa do termínov. V takom prípade si prilepšia už v lete.   

Prečítajte si tiež:

Rodičia diskutujú

Šanca dostať sa k vyše 400 eurám zmenila pohľad na odmietnutie v škôlke. Na sociálnych sieťach sa diskutuje, že niektorí rodičia paradoxne žiadajú, aby im dieťa nezobrali.

Od riaditeľky Dany Harvanovej si napríklad matka pýtala potvrdenie o neprijatí, hoci žiadosť v termíne nepodala. „Že sa poradila s právnikom, ktorý jej odporučil, aby požadovala z materskej školy rozhodnutie o neprijatí,“ hovorí.

Ústredie práce odhaduje, že predĺžený rodičovský príspevok by mohlo poberať takmer 28-tisíc rodičov, bude ich však čoraz menej. 

Mestá a obce stavajú nové triedy z Plánu obnovy. O dva roky musí mať miesto v škôlke každé trojročné dieťa. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti