Domáce

Ukrajina a Rusko sa nedohodli na novej cene plynu

plynovod
Zdroj: SITA

A ani na colnej únii.

Moskva a Kyjev nedosiahli dohody o znížení cien ruského zemného plynu ani o vstupe Ukrajiny do Ruskom vedenej colnej únie. Oznámil to dnes hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina.

Dmitrij Peskov novinárom povedal, že Putin a ukrajinský prezident Viktor Janukovyč sa stretli v piatok v ruskom čiernomorskom letovisku Soči a hovorili spolu o "spolupráci v energetike". "Žiadna konečná dohoda nebola dosiahnutá," citovala Peskova agentúra Reuters.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Kancelária ukrajinského prezidenta predtým uviedla, že Janukovyč sa stretol s Putinom počas návratu domov zo štátnej návštevy Číny, pričom ich rozhovory sa týkali obchodu a hospodárskej spolupráce, ako aj príprav podpísania dohody o partnerstve. Bližšie podrobnosti neposkytla, informovala agentúra AP.

Ukrajinský premiér Mykola Azarov v piatok večer uviedol, že významná ekonomická dohoda s Ruskom je blízko. "Hovoríme o prípravách na veľkú dohodu o strategickom partnerstve s Ruskou federáciou," citovala ho agentúra RIA Novosti.

Rusko obvinilo Ukrajinu z toho, že mu dlhuje miliardy dolárov za zemný plyn, pokým Ukrajina zdôrazňuje, že musí za plyn platiť vyššiu cenu než iné európske krajiny.

Na Ukrajine v novembri vypukli demonštrácie po tom, ako vláda zastavila podpísanie asociačnej dohody a obchodnej dohody s Európskou úniou v prospech bližších vzťahov s Ruskom. Kremeľ tlačí na Ukrajinu, aby zanechala európsku integráciu a pridala sa k jeho colnej únii.

Ukrajinskí opoziční lídri varovali, že dohoda s Ruskom by mohla byť podnetom na ďalšie rozsiahle protesty.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.