Rakúšania chcú znížiť štedré prídavky na dieťa aj Slovákom. Už sa ozývajú kritické hlasy

Prídavky na deti nám Rakúšania zoškrtajú.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Suma má po novom kopírovať životné náklady krajiny, kde deti žijú.

Prídu o svoje peniaze? Rakúšania chcú znížiť štedré prídavky na dieťa aj Slovákom. Z Európy sa už ozývajú kritické hlasy, veľkým škrtom v sociálnom systéme chcú dať viaceré členské krajiny ráznu stopku.

Nová rakúska vláda na čele so Sebastianom Kurzom už viac čakať nebude. Cudzincom, ktorých deti žijú v iných členských krajinách, chce zosekať rodinné prídavky. Suma má po novom kopírovať životné náklady krajiny, kde deti žijú.

Desaťtisíce Slovákov, ktorí tam pracujú sa tak musia pripraviť na veľké škrty v rodinnom rozpočte. V Rakúsku je suma rodinných prídavkov odstupňovaná podľa veku dieťaťa. Od 114 eur pri narodení až po 165 eur, keď dieťa dosiahne 19 rokov. A to je oveľa viac oproti tomu, čo dostanú rodiny na Slovensku. Bez rozdielu jednotne každý mesiac necelých 24 eur.

"Ak jeden rodič pracuje v Rakúsku a druhý na Slovensku, kde žijú aj deti, prídavky na deti vypláca Slovensko a rakúska strana dopláca do výšky rakúskych prídavkov," povedala hovorkyňa ústredia práce Jana Lukačová,.

Tento bonus má teraz zaniknúť. A nie nadarmo sa hovorí, že zmeny zasiahnu najmä Slovensko. V roku 2016 sme dostali druhú najvyššiu sumu, viac ako 63 miliónov eur išlo z Rakúska na približne 30 500 slovenských detí.

Obrovský balík peňazí ide aj do ďalších postkomunistických krajín - Maďarska, Poľska, Rumunska či Slovinska.


Ľudia z týchto krajín tam často pracujú ako opatrovatelia či osobní asistenti, ako aj pani Mária Okruhlicová.

"Je nás zhruba 30-tisíc dievčat, čo sme tam a my spolu komunikujeme a viem, že tie dievčatá všetky jednoducho odvádzame odvody do rakúskeho systému. Tak všetky sa pokladáme za také podvedené z rakúskej strany, že keď ja prispievam do ich systému, tak ten sociálny systém podporí aj mňa. Čo sa týka rodinných prídavkov tak je to prvoradé. Ja vychovávam dieťa na Slovensku, ale nikde nie je napísané, že deti tých outsiderov, ktorí u nich pracujú sa raz nevrátia na rakúsky trh. Jednoducho za svoje odvody predpokladáme, že dostaneme niečo naspäť," opísala.

Naše ministerstvo zahraničných vecí s rakúskou stranou o tejto problematike opakovane diskutovali, no znižovanie prídavkov v takejto podobe sa im veľmi nepozdáva.

"Snahy rakúskej vlády zaviesť vnútroštátnu úpravu, ktorou sa výška prídavkov na deti má určovať podľa životnej úrovne krajiny bydliska dieťaťa, berieme na vedomie, ale súčasne zastávame názor, že takáto právna úprava nie je v súlade s legislatívou EÚ," uviedol hovorca rezortu zahraničia Peter Susko.

Viackrát to naznačila aj Európska komisia, podľa nej by takéto zmeny nezodpovedali európskemu právu, kde platia rovnaké pravidlá pre všetkých. Rakúsko by navyše takto postupovalo ako jediná členská krajina Únie. Nový zákon chce ale rakúska vláda pretlačiť ešte pred letnými prázdninami, tak aby začal platiť od budúceho roka.

Podľa Richtera je tento návrh neprípustný

Rakúsky návrh zákona o zavedení nižších rodinných prídavkov na deti žijúce v zahraničí je podľa ministra práce Jána Richtera neprijateľný. Preto chce túto tému otvoriť aj na najbližšom rokovaní ministerskej rady krajín Európskej únie (EÚ).

"Nie je to otázka, ktorá vznikla z večera do rána. My sme o tejto problematike hovorili na ministerských radách. Ja si myslím, že je začiatkom konca Európskej únie, ak sa začneme deliť. Ak jednotlivé krajiny budú ponúkať riešenia, ktoré sú individuálne pre nich výhodné," vyhlásil vo štvrtok (3.5.) počas výjazdového rokovania vlády vo Vranove nad Topľou Richter. Upozornil na to, že všetci ako občania EÚ majú rovnaké práva. "Máme voľný pohyb tovaru, voľný pohyb osôb. Naši občania, ktorí trvalo a legálne pracujú v Rakúsku, odvádzajú také isté odvody ako domáci, preto z toho titulu im prináležia všetky benefity ako Rakúšanom. To znamená, dnes robiť rozdiely, že budeme indexovať nákladovosť na Slovensku a v Rakúsku, to je absolútne neprípustné. Myslím si, že to je veľmi vážny rozkol, ktorý by mohol v EÚ nastať," tvrdí Richter.

Podľa neho je ale dôležité, že voči tomuto kroku Rakúska sa postavili viaceré krajiny. "Je dôležité, že V4 drží pohromade, baltské krajiny, pridali sa k nám Belgičania, Španieli, Portugalci, Taliani. Pri takomto nesúhlase takéhoto počtu krajín EÚ si myslím, že nie je možné, aby táto otázka prešla. Som rád, že sa tým zaoberá aj Európsky parlament a na najbližšej rade ministrov sa budeme touto otázkou zaoberať," avizoval Richter.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prídavky na dieťa

Dôležité udalosti