Bez spánku sa nedá žiť. Ak ho nemáte dosť, neuspokojíte vyššie potreby

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Vedci zistil, že pre unavených mužov sú ženy príťažlivejšie.

Nútiť zamestnancov chodiť do práce pred 10.00 h sa rovná fyzickému aj psychickému mučeniu, vyhlasujú podľa portálu The Telegraph akademici z Oxfordu.

Ak sa k tomu pripojí dlhé dochádzanie, ide prakticky o samovražednú kombináciu. Podľa nich vstávať do práce, hoci aj o 05.00 h, je neprirodzený úzus pre väčšinu dospelých ľudí. 

Odporúčame: Patríte medzi nočné sovy? Šéf vám má dovoliť chodiť do práce neskôr

Príliš včasný príchod do kancelárie či iného pracoviska vyčerpáva, stresuje a škodí zdraviu. Iné výskumy tvrdia, že včasné vstávanie prispieva k optimizmu a dobrej nálade človeka.

Aká je teda pravda? Odpoveď sme hľadali v Teleráne s psychológom Robertom Krausem. Ten zdôraznil, že každý z nás prechádza určitými biologickými rytmami. Tie sú zodpovedné za naše vnútorné orgány.

TIP: Päť dôvodov, prečo by ste mali odhodiť pyžamo a spať nahí

"Ak sme vystavovaní spánkovej deprivácii (pozn. red.chronické nedostatočné uspokojovanie fyzických či psychických potrieb), môže to ovplyvniť naše myslenie i pamäť. Musím však povedať, že pre unavených mužov sú ženy príťažlivejšie," vysvetlil odborník.

Spánok je fyziologická potreba ako hlad alebo sexuálne uspokojene. Musíte si uvedomiť, že ak neuspojíte nižšie potreby, je oveľa ťažšie uspokojiť vyššie napr. sebarealizáciu alebo sociálny kontakt.

"Mnoho ľudí, ktorí sú unavení, nemajú až tak dobre zvládnuté zvládanie rôznych situácií, pretože na to nemajú energiu," vysvetlil psychológ.

Podľa jeho názoru pri striedaní rôznych druhov zmien - ranna, poobedná alebo nočná - je narušený rytmus. Tvrdí, že mladí ľudia sa rýchlo adaptujú. Naopak, starší, majú tendenciu sa prispôsobovať skôr okolie ako seba samého, aby sa cítili konfortnetne. "Evolučne sme nastavaní tak, že cez deň máme bdieť a v noci spať," zdôraznil Krause.

Aký vplyv má vstávanie na výkon napr. v práci pre ranné a večerné typy ľudí? Genetika tu zohráva hlavnú úlohu. Sme však schopní prispôsobiť sa? Odpoveď nájdete vo videu.


BRATISLAVA/Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti