Kauza šikanovania rómskych chlapcov policajtmi sa vracia na súd

Na archívnej snímke rodičia a príbuzní poškodených v kauze šikanovania rómskych chlapcov na košickej policajnej stanici.
Zdroj: TASR

Vyvolal ju medializovaný videozáznam, podľa ktorého policajti chlapcov nútili dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha.

Kauza policajtov, ktorí mali šikanovať Rómskych chlapcov, sa vráti na súd. Prokurátor sa odvolal voči oslobodeniu desiatich obvinených policajtov a krajský súd mal vo veci jasno. Vyjadril sa aj k stále neuznanému dôkazu - videozáznamu, ktorý videlo celé Slovensko.

Na záberoch vidno, ako policajti na Obvodnom oddelení PZ Košice - Juh v marci 2009 chlapcov ponižovali, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha.

Deväť mužov a ženu, ktorí mali ako členovia policajného zboru vtedy službu, generálna prokuratúra obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, štyroch z nich aj z vydierania.

Dva rozsudky okresných súdov ale 9 mužov a jednu ženu oslobodili. Výpovede mladých Rómov sa s plynúcimi rokmi začali rozchádzať, viacero vecí si nepamätali. Celá kauza ale stojí a padá na videozázname, ktorý súdy doteraz za dôkaz neuznali.

Na stole si CD s videom vtedy našiel novinár, ktorý ho zverejnil. Obhajoba sa opiera o znalca, ktorý potvrdil, že ide o postrihané video a opakovanú kópiu.

Žiaden znalec sa doteraz na súde nezaoberal samotnou autenticitou záberov, ktoré sú na videu zobrazené.

Podľa prokurátor Krajskej prokuratúry Banská Bystrica však vyhotovenie kópie neznamená, že sa mení obsah videa.

To potvrdzuje aj nami oslovený znalec z oblasti videa. Nedokáže si predstaviť, že by niekto takýto záznam umelo vytvoril.

Krajský súd dnes vyhovel odvolaniu prokurátora a vec vrátil prvostupňovému súdu. Ten sa navyše musí zaoberať aj spomínaným videom.

Všetky ostatné dôkazy sa tak musia posúdiť v kontexte so spomínaným videozáznamom.


KOŠICE/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Policajti

Dôležité udalosti