Vojaci majú v Novákoch smrtiaci hlavolam. Roky nevedia, čo s nebezpečnými granátmi

Nebezpečné granáty.
Nebezpečné granáty. Zdroj: TV Markíza

Tento typ munície totiž kedysi nekontrolovateľne vybuchol a zabil muža.

Výbuch ručného granátu vo vojenskom sklade v Novákoch v roku 2012 zabil muža a ďalších troch zranil. Debnu s muníciou otvárali, lebo tam nariadili inventúru pre podozrenie z krádeže. Granát typu URG 86 nekontrolovateľne explodoval a ostatné dodnes nespočítali. V decembri to priznal vtedajší náčelník generálneho štábu Milan Maxim. Od tragédie prešlo šesť rokov a armáda sa hrozby stále nezbavila.

„S týmito granátmi je zákaz manipulácie. Ďalej sa bude pokračovať v tom, akým spôsobom s týmto materiálom naložiť," povedal v decembri generál Maxim.

Tieto granáty nakúpila armáda podľa Ľubomíra Galka ešte pred 20 rokmi.

„Nemôžu ich nakláňať v tých bedničkách. Ak je toto pravda, ja sa pýtam, prečo v roku 2017 sa idú zaoberať tým, čo s tým idú robiť," reagoval vtedy Galko.

Od týchto vyhlásení prešlo zase niekoľko mesiacov. A čo s granátmi vojaci urobili? Znova prišla tá istá odpoveď.

„V súčasnosti zvažujeme ich bezpečný, ekonomicky najvýhodnejší a ekologický spôsob likvidácie," povedala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

„Myslím si, že nedá sa donekonečna odďaľovať tento problém, tá delaborácia je nutná a je to bezpečnostný problém. Špeciálne v muničných skladoch mať takúto rizikovú muníciu je veľmi nebezpečné," myslí si bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.

Ručných granátov typu URG 86 v Novákoch sú tony, približne 200-tisíc kusov. Koľko z nich je chybných, presne nevedia, lebo by ohrozili život vojakov.

Ako sa dá takejto munície zbaviť? Podľa bezpečnostného analytika existujú takzvané mobilné delaboračné linky, ktoré nepotrebujú pri likvidácii ľudskú prítomnosť.

„Môžeme si to predstaviť ako súbor unimobuniek alebo ako stan, kde je plne automatizovaná linka, ktorá sa naprogramuje tak, aby konkrétny typ munície delaborovala plne automaticky bez zásahu človeka," vysvetľuje Naď.

Faktom je, že táto technika by armádu stála nemalé prostriedky.

„Takéto veci sú relatívne drahé, hovoríme možno o miliónoch eur, ale zároveň ako vyvážiť ľudský život," uzatvára Naď.

Reportáž nakrúcala Zuzana Ondrušková:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nováky

Dôležité udalosti