Ťažba hnedého uhlia na hornej Nitre je nezmyselná, tvrdí Galek zo SaS

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Na tlačovej besede vystúpil ako súkromná osoba bývalý zamestnanec baní.

Hornonitrianske bane zbierali podpisy za záchranu banských pracovných miest, pretože poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja im neumožnili otvoriť ďalšie ťažobné pole. Pre médiá to v pondelok povedal parlamentný poslanec Karol Galek (SaS) s tým, ťažba hnedého uhlia je nezmyselná, poškodzuje aj zdravie baníkov a životné prostredie a v cene elektriny sa na ťažbu skladajú obyvatelia SR. 

Podľa neho existuje tlak na zamestnancov, aby ju podpísali pod hrozbou vyhodenia z práce. Samotnú petíciu považuje za klamlivú. Konštatoval, že treba začať s útlmom ťažby uhlia a otvoriť hornú Nitru iným pracovným príležitostiam. 

"Na najbližšej schôdzi budeme prerokovávať novelu zákona o energetike. Predložíme pozmeňovací návrh, ktorým by sa ukončilo tzv. nariadenie vo všeobecnom hospodárskom záujme, na základe ktorého sa musí vyrábať elektrina z domáceho uhlia," avizoval. Ak chcú bane ťažiť, nech sa páči, ale nech to robia za vlastné, nech sa im na to neskladáme v cene elektriny, vyhlásil poslanec. 

Na tlačovej besede vystúpil ako súkromná osoba bývalý zamestnanec baní Jozef Strieženec z obce Opatovce nad Nitrou, ktorý spresnil, že petíciu vyhlásila Základná organizácia odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu SR pri akciovej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) a akciovej spoločnosti HB zamestnanecká.

Petíciu podľa neho podporil sprievodným listom generálny riaditeľ baní Peter Čičmanec. Strieženec uviedol, že petícia začala v polovici apríla, končila do 30. apríla a bola predlžená do 4. mája. 

Strieženec uviedol, že jeho partnerka s ňou nesúhlasí a podpisy pod petíciou nemala. Reakcia bola taká, že je proti záujmom podniku a nemá počítať s tým, že bude vo firme pracovať. Jeho partnerka je ochotná svedčiť, dodal. Poslanec Galek v tejto súvislosti informoval, že podali pre trestný čin vydierania trestné oznámenie.

Zároveň konštatoval, že kapacita budúceho 12. ťažobného poľa Nováky, ktorá je schválená v druhom variante, je vyše 7 miliónov ton hnedého uhlia. Súčasná ťažba je na úrovni takmer 2 miliónov ton.

Bane odmietajú donucovanie pri podpise petície

Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) odmietajú účelové tvrdenie opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) o nátlaku a vydieraní zamestnancov pod hrozbou straty zamestnania, ak nepodpíšu petíciu na podporu zachovania ťažby z 12. poľa Nováky.  Informovala hovorkyňa baní v zastúpení Jana Janáčová v reakcii na vyjadrenia poslanca SaS Karola Galeka s tým, petícia je dobrovoľná a donucovanie pri podpisovaní petície nezaznamenali.

Petíciu vyhlásila a organizuje Základná organizácia odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu SR pri akciovej spoločnosti HBP a akciovej spoločnosti HB zamestnanecká, pokračuje.

"Vedenie spoločnosti aktivitu odborárov podporuje, kto iný by mal vyjadriť svoj postoj k ohrozeniu zamestnancov ak nie odborári," zdôraznila s tým, že firma v zmysle kolektívnej zmluvy nebráni odborárom, aby zber podpisov realizovali aj priamo v jej závodoch. "Teší nás obrovská podpora verejnosti pre zachovanie banskej činnosti na hornej Nitre," uvádzajú HBP.

Podľa stanoviska, SaS pri presadzovaní svojich politických a osobných záujmov poslanca Galeka neberie ohľad na tisícky rodín v regióne. "Snaha SaS je spochybniť túto petíciu, čo však nemení nič na fakte, že cítime obrovskú podporu zo strany občanov," konštatujú HBP.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Uhlie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.