Poznáte dobre pravidlá premávky, ktoré platia pre cyklistov?

Ilustračná snímka.
Zdroj: Rocksweeper/shutterstock.com

Prečítajte sa, čo všetko musíte mať v povinnej výbave a čo môžete či nemôžete pri bicyklovaní robiť.

Pekné počasie vylákalo nielen na cyklistické chodníky, ale aj na cesty viac ľudí. Ak ste aj vy už vytiahli bicykel zo zimného spánku, je dôležité osvojiť si pár rád od polície.

Mali byť ste mať na pamäti, že tak ako autá, aj bicykle musia mať povinnú výbavu. Až vtedy s ním môžete ísť na cesty - účinné brzdy, odrazové sklá, prilby a reflexné prvky sú veľmi dôležité. Stanovuje ju vyhláška ministerstva dopravy a BECEP pripravil krátke video.

Zdroj: Sasenki/shutterstock.com

Ak rodičia berú dieťa na výlet bicyklom, mali by ho mať pred sebou na očiach. Dôvodom je,  aby mohli jeho jazdu ovplyvniť prípadným upozornením.

Treba dbať na to, aby ste dostatočne chránili zdravie vašej ratolesti. Samozrejmosťou by mala byť prilba, chrániče končatín, reflexné prvky na odeve. V prípade hmly, dažďa, poľadovice, treba zvážiť iné možnosti dopravy.

Žiadne tašky a pes na riadidlách

Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík, psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla - napr. nákupné zavesené tašky na riadidlách a pod., ale musí dodržiavať aj pravidlá na križovatke. Chybou je napr. nedanie prednosti v jazde.

Najčastejšie chyby cyklistov - jazda bez svetiel, bez reflexných prvkov, jazda na bicykli mimo obce bez prilby (do 15 rokov povinnosť aj v obci), po nesprávnej strane vozovky a výnimočná nie je ani jazda v skupinkách vedľa seba a jazda pod vplyvom alkoholu.

TIP: Chystáte sa vytiahnuť bicykel? Ukážeme vám, ako ho dať po zime do poriadku

Správna reakcia - sledovať dianie okolo seba a vždy sa presvedčiť o bezpečnom prejazde, dať viditeľne a včas znamenie rukou o zmene smeru jazdy, použitie prilieb a chráničov, reflexných prvkov.

Vodiči vs. cyklisti

V prípade cyklistu verzus auto, ťahá vždy za kratší koniec ten menej chránený účastník. Preto je dôležité, aby vodič motorového vozidla predvídal, čím stihne v prípade potreby skôr a adekvátne zareagovať.

Dodržiavajte dostatočný bočný odstup od cyklistov pri ich predchádzaní a počítajte s nepozornosťou, horším zrakom a sluchom predovšetkým starších ľudí.

Vodiči, počas jazdy venujte zvýšenú pozornosť pravej strane cesty z dôvodu najpravdepodobnejšieho výskytu cyklistov.

Dbajte na technický stav vozidla, svetlá, brzdy i pneumatiky musia byť v dobrom stave. Taktiež čistota čelného i ostatných skiel je dôležitá. V nočných hodinách je veľká šanca stretnúť neosvetleného cyklistu, často pod vplyvom alkoholu. Prvoradé je znížiť rýchlosť a zvýšiť pozornosť.

Predchádzanie cyklistov a odbočovanie - predchádzanie upravuje §15 zákona o cestnej premávke. Okrem iných povinností musí vodič pri predchádzaní zachovať dostatočný bočný odstup od predchádzaného vozidla osobitne od cyklistu a chodca.

Taktiež pri odbočovaní ( §19 zákona o cestnej premávke) je vodič odbočujúci vpravo povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno, to neplatí pre vodiča električky.

Opitým cyklistom hrozí mastná pokuta

Pre cyklistu, rovnako ako vodiča motorového vozidla platí zákaz požívania alkoholu. Avšak pre cyklistu jazdiaceho v zastavanom území obce a pre cyklistu jazdiaceho po cestičke pre cyklistov tento zákaz neplatí za podmienky, že množstvo alkoholu v jeho organizme nepresiahne hodnotu pol promile. 

Zdroj: TV Markíza

Podľa zákona je to presne 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení dychovou skúškou prístrojom alebo 0,5 gramu etanolu na kilogram hmotnosti vyšetrovanej osoby pri lekárskom vyšetrení zo vzorky krvi plynovou chromatografiou.

Ak cyklista požil viac alkoholu ako je stanovená hodnota, hrozí mu pokuta až do výšky 800 eur, v blokovom alebo rozkaznom konaní do 650 eur. Cyklistovi nie je možné zadržať vodičský preukaz ani mu uložiť zákaz činnosti viesť motorové vozidlá, pretože bicyklovanie nie je činnosť, ktorú by štát reguloval vydávaním oprávnenia na bicyklovanie.

Priestupky cyklistov

Vlani  policajti odhalili 3 716 priestupkov, ktorých sa dopustili cyklisti. Pod vplyvom alkoholu odhalili 1 902 cyklistov, z nich bolo 755 pod vplyvom alkoholu do a 1 147 nad promile.

Polícia za prvý štvrťrok eviduje 567 priestupkov, ktoré spáchali cyklisti. Pod vplyvom alkoholu do jedného promile bolo 135 cyklistov, nad jedno promile bolo 194 cyklistov,  informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bicyklovanie

Dôležité udalosti