Našli sme dve priecestia, kde nefunguje výstražná signalizácia

Priecestie bez signalizácie.
Zdroj: TV Markíza

Železničiari sľubujú nápravu, má to však háčik.

Žiadne svetlá, žiadna zvuková výstraha, ani závory. Na strednom Slovensku sme našli dve železničné priecestia, kde nefunguje výstražná signalizácia. Vodiči sa obávajú nehôd, železničiari hovoria o opravách.

"To, čo vidíte je pre nás nepochopiteľné, pretože takto môže dôjsť k závažnej dopravnej nehode," posťažoval si prezident Ústredného automotoklubu SR Juraj Smrečan.

Jeden z vodičov nám na kameru povedal, že jazdí po celej Európe, ale nikde toto ešte nevidel. „No u nás to trvá viac ako mesiac."

Rovnako označené, ale zvukovo ani svetelne nechránené priecestie bez závory, sme našli aj v Brezne. Ľudia, ktorí bývajú blízko, si však na to zvykli. "Chodí len pár vlakov tadiaľto, chodí len tá motorka a ak ide pomaličky a trúbi, zatiaľ sa nič nestalo," povedala nám obyvateľka Brezna.

Signalizáciu na oboch priecestiach podľa železníc poškodili vodiči pri nehodách. Vlaky prechádzajúce cez takto nechránené priecestia chodia pomalšie a vodičov či chodcov upozorňujú na seba trúbením.

"Zabezpečovacie zariadenie pri Muráni sa obnovovať nebude a na dopravnom úrade pravé prebieha konanie na jeho zrušenie," reagovala hovorkyňa železníc Martina Pavlíková.

Každý vodič či chodec teda bude musieť zastať pre priecestím a presvedčiť sa, či tadiaľ neprechádza vlak. Iná situácia je v Brezne. "Zabezpečovacie zariadenie pri Brezne nie je možné opraviť, lebo bolo vyrobené v roku 1962 a náhradné diely nie sú dostupné," dodala Pavlíková.

Breznianske priecestie chcú železnice teda namontovať úplne nove zariadenie. Malo by to byť ešte tento rok, ale podľa hovorkyne to záleží od verejného obstarávania.


MURÁŇ, BREZNO/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Muráň

Dôležité udalosti