Informatiku učia učitelia bez diplomu. Problém je najmä v peniazoch, tvrdia školy

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Školská inšpekcia zistila, že chýbajú na takmer polovici ZŠ.

Firmám chýbajú tisíce počítačových expertov a je otázne, či ich niekedy budú mať. Informatika v základných školách kríva a učia ju učitelia, ktorí počítače neštudovali.

Inšpektori to zistili skoro v polovici škôl, ktoré navštívili. Situácia sa pritom opakuje roky. Prečo to štát nechal zájsť tak ďaleko sa však ministerstvu školstva vysvetľovať nechce.

S počítačmi sa učia pracovať už tretiaci najmenej raz týždenne. Povinne musia mať aspoň jednu hodinu informatiky aj starší žiaci.

Podľa niektorých je to málo, ďalší problém je kvalifikácia učiteľov. „Až v 45 percentách základných škôl, boli všetky hodiny odučené neodborne," tvrdí hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová.

To znamená, že nemali ani jedného učiteľa informatiky s diplomom. Podľa Kalmarovej žIaci v ZŠ nemajú možnosť a príležitosť získať potrebné základy.

"Pokiaľ nebudeme mať v základných školách učiteľov, stredné a vysoké školy to budú pociťovať," konštatoval zdôraznil Andrej Bederka z IT Asociácie Slovenska.

"Je to signál hlavne o tom, že ministerstvo nie je schopné zatraktívniť učiteľské povolanie," myslí si Vladimír Crmoman zo Slovenskej komory učiteľov.

To, že v triedach chýbajú učitelia informatiky sa konštatuje takmer každý rok. Situácia sa pritom zhoršuje. Podľa škôl, problém je najmä v peniazoch.

Platy učiteľov sa v ostatných rokoch niekoľkokrát zvýšili, ďalších šesť percent by mali dostať v septembri. No stále je to menej ako platia súkromníci. Niektoré školy rozvrh lepia, len aby informatiku odučili.

Crmoman a Bederka sa zhodli, že keby školy mali viac peňazí, vedeli by si zaplatiť externého spolupracovníka a treba začať diferencovane ohodnocovať učiteľov, ktorí vzdelávajú informatiku alebo príbuzné odbory.

Aký základ dostanú žiaci v základnej škole, to sa s nimi ťahá ďalej. Podľa hlavnej školskej inšpektorky vidieť dôsledky - len desať percent maturovalo z informatiky či matematiky.

"Máme okolo 13-tisíc pozícií chýbajúcich na miestach IT špecialistov. Po roku 2020 to bude okolo 20-tisíc," varuje Bederka.

Ministerstvo na naše otázky o zisteniach školskej inšpekcie neodpovedalo. Odkázalo nás na europrojekt IT akadémia. Štát sa ešte vlani dohodol s firmami, že s výučbou počítačov pohnú. A vraj by to malo zlepšiť aj informatiku.

"Bol vytvorený ako reakcia na nedostatočné množstvo odborníkov a trvalo klesajúcu kvalitu vzdelávania a nadobudnutých kompetencií absolventov škôl v informatickej, technickej a prírodovednej oblasti vzhľadom na súčasné potreby zamestnávateľov," napísal nám v stanovisku rezort školstva

Do projektu za 21 miliónov eur sa zapojilo 500 základných a stredných škôl aj 2 000 učiteľov, ktorých čaká ďalšie vzdelávanie. A čo bude s atraktivitou učiteľského povolania? Dozvieme sa to možno už vo štvrtok. Martina Lubyová má po mesiacoch ukázať Národný program pre zlepšenie školstva.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vyučovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.