Hygienici kontrolovali stravovacie zariadenia. Z niektorých výsledkov vám bude zle

Tisícky vzoriek jedla, potravín, a kuchynských sterov putovalo na rozbory do laboratorií.
Zdroj: TV Markíza

Hygienici tvrdia, že prevádzky sa z roka na rok zlepšujú, niektorí zákazníci majú presne opačný názor.

Stánky, bufety, stravovne aj reštaurácie sa stále majú čo učiť. S jedlom sa v nich často zaobchádza tak, akoby ani nemalo skončiť zákazníkovi na tanieri.

Hygienici vlani urobili takmer 40-tisíc kontrol. Z niektorých výsledkov vám bude zle.

Špinavé umývadlá, potraviny hneď vedľa topánok, mrazáky, ktoré skôr chladia ako mrazia, či chaos v skladoch a potraviny na kope bez ľadu a skladu.

Hygienici sa pozreli aj tam, kam oko bežného zákazníka nedovidí. Zo 40-tisíc kontrol zistili vlani 14% nedostatkov. Pri kontrolách zistili spolu 5 522 nezhôd so súčasne platnými právnymi predpismi v 2 677 prevádzkach.

No a kým hygienici tvrdia, že prevádzky sa z roka na rok zlepšujú, niektorí zákazníci majú presne opačný názor a podnety a sťažnosti z roka na rok pribúdajú.

Tisícky vzoriek jedla, potravín, a kuchynských sterov putovalo na rozbory do laboratórií. Pod mikroskopom odhalili najviac problémov v nealko nápojoch (22,0 %), v lahôdkarských výrobkoch (16,8 %), v syroch, bryndze zo Slovenska (16,7 %), v jedle z rýchleho občerstvenia (16,5 %) či v zmrzline a dezertoch (15,5 %).

Bolo vyšetrených 6 391 vzoriek hotových pokrmov, vrátane tých z rýchleho občerstvenia, kde boli mikrobiologicky izolované najmä koliformné baktérie, kvasinky a plesne.

No a pri takýchto nálezoch už ide do tuhého. Nielen, že vám hrozia hnačky a tráviace problémy, ale v niektorých závažnejších prípadoch môže takéto jedlo aj trvalo poškodiť zdravie. Takmer 10% laboratórne testovaných vzoriek bolo nevyhovujúcich.BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Stravovanie

Dôležité udalosti