Boom opatrovateliek: Je to dopad nového jasličkového zákona?

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Nové pravidlá pre jasle začnú platiť od 1. júla.

Boom opatrovateliek alebo len dôsledok jasličkového zákona? Za tri mesiace tohto roka sa cez internet prihlásilo 1 200 žien, ktoré ponúkajú starostlivosť o malé dieťa.

Ministerstvo práce pripúšťa, že to môže súvisieť s novými pravidlami pre jasle. Doteraz prešlo prísnou registráciou len 80 zariadení pre najmenšie deti. Je možné, že ďalší svoju činnosť zmenili na súkromné opatrovanie bez licencie.

Tu sa stretávajú ponuky opatrovateliek a inzeráty pracujúcich rodičov, ktorí majú malé dieťa. V tomto roku sú to vraj historické čísla. „Evidujeme 1 200 nových profilov opatrovateliek pre deti," povedala nám Nikola Richterová z portálu Domelia.sk

To je viac o takmer 70 percent ako vlani. Aj rodičia hľadajú opatrovanie viac - podali o polovicu viac inzerátov. Prečo sa čísla rapídne zvýšili práve teraz? Podľa portálu zrejme úraduje jasličkový zákon.

„Jedine zrejme toto je to dôvod, prečo je zvýšený dopyt. Vieme, že množstvo jasličiek sa muselo prispôsobiť," myslí si Richterová.

Prísne podmienky zatiaľ splnilo 80 zariadení. Získali registráciu - to znamená bezbariérovosť, kvalifikované opatrovateľky aj správny počet detí.

Po 1. júli jasle bez certifikátu nebudú môcť fungovať. Niektoré už skončili.

Koľko zariadení sa dnes stará o deti do troch rokov, nikto presne nevie. Mnohé sa nakoniec registrácii môžu vyhnúť.

Prijímať môžu staršie deti ako tri roky, v hre sú minikolektívy v domácom prostredí, ale aj súkromné opatrovanie. A to sa zrejme už deje. Takto neprídu o zárobok a rodičia o šancu ísť do práce, keď bude o dieťa postarané. Pripúšťa to aj rezort práce.

"Možno niektorí z nich zvážia alebo prehodnotia doterajšie fungovanie a vznikne tzv. súkromná opatrovateľská činnosť," myslí si hovorca Michal Stuška.

Oslovili sme aj niekoľko opatrovateľských agentúr, ktoré ponúkajú celodennú starostlivosť o najmenšie deti. O podnikaní verejne hovoriť nechceli - registráciu nemajú, a ani ju neplánujú získať.

„Ministerstvo práce stále intenzívne monitoruje situáciu, rokovali sme s VÚC, aj my sa pýtame, či existujú prekážky, kde môže byť problém s registráciou," tvrdí Stuška.

Opozičná poslankyňa Simona Petrík to vníma ako dôsledok zle urobeného zákona.

Ministerstvo neočakáva kolaps v starostlivosti ani po prvom júli.

Spočítalo, že vlani dostalo príspevok na opatrovanie dieťaťa do troch rokov 3 500 ľudí, z toho odhaduje, že profesionálnych jaslí nie je ani dnes oveľa viac ako práve zaregistrovaných 80.BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Jasličky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.