Zdesenie ťažko chorých! Zatvorili im jedinú onkologickú ambulanciu v regióne

Pani  Mária Klára  Trnková zo Spišskej Novej Vsi.
Zdroj: TV Markíza

Pani Máriu neprijali do Levoče, lekár jej kázal zapísať sa do poradovníka a prísť o tri mesiace.

Onkologickí pacienti na Spiši majú o problém viac. V spišsko-novoveskej nemocnici, ktorá je spádovou oblasťou približne pre 70-tisíc ľudí, chýba onkologická ambulancia. Ľudia s týmto zákerným ochorením tak musia cestovať na vyšetrenia, niekedy aj viac než 100 km.

Pani Mária Klára Trnková zo Spišskej Novej Vsi je onkologickou pacientkou. Aj ona zostala v šoku, keď zistila, že jedinú onkologicku ambulancii v meste zatvorili.

„Žiaľ, z vážnych personálnych dôvodov sme koncom februára museli pristúpiť k rozviazaniu pracovného pomeru s klinickou onkologičkou," vysvetlil rozhodnutie hovorca nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ .

Pre stovky pacientov, podobných ako pani Trnková nastal zrazu jeden veľký, ťažko riešiteľný problém. „Mňa to nezaujíma, ja som chorý človek. Ja toho lekára chcem. Mám na neho nárok zo zákona," povedala nám pani Trnková.

Pacienti z regiónu v aktívnej liečbe sú momentálne prevážaní do najbližších onkologických centier Poprade, v Levoči, alebo v Košiciach.

Poprad a Levoča sú od Spišskej Novej Vsinecelú polhodinu cesty. S prijímaním nových pacientov však majú obrovské problémy. Pani Máriu (74) do Levoče neprijali. Na druhý deň ju synovec odviezol do Popradu.

„Doviezol ma ráno o 07.00 h a o 17.00 h vyšiel von primár a povedal : Ja už vás nezoberiem, nedá sa nič robiť, musím ísť preč. O tri mesiace príďte do poradovníka, veď je to nehumánne," hovorí smutná pani Trnková.

Jej známeho v Levoči lekárka, podobne ako mnoho ďalších z okresu Spišsá Nová Ves, odmietla prijať. Pacienti, ktorí chodia už iba na kontroly a predpísanie liekov musia cestovať do Vranova, Humenného alebo Michaloviec. Svet zdravia, preto, aj s pomocou personálnych agentúr hľadá onkológa do svojej nemocnice vSpišskej Novej Vsi

Zdroj: TV Markíza

„Keďže sa snažíme nájsť nového onkológa na celom území Slovenska, veríme, že sa nám to v skorej dobe konečne podarí. Nie je však ľahké nájsť špecialistu pre celý región," vysvetlil Kráľ.

Na Slovensku ročne pribudne 30-tisíc nových pacientov chorých na rakovinu. Za rovnaký čas jej podľahne 11 500 ľudí. "Ministerstvo zdravotníctva aktuálne rieši dostupnosť špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Zmeny v sieti ambulancií a špecialistov a ich rovnomernej distribúcii po okresoch budú navrhnuté v tomto roku, " konštatovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.


SPIŠKÁ NOVÁ VES/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Onkologickí pacienti

Dôležité udalosti