Pellegrini chce splniť Ficov sľub, posiela peniaze na opravu vysokoškolských internátov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Šéf študentskej rady však upozornil na dôležitú vec.

Na alarmujúci stav vysokoškolských internátov upozornili v otvorenom liste ešte premiéra Roberta Fica samotní študenti. Teraz vraj dostanú čo chceli.

„V najbližších hodinách a dňoch na účty našich univerzít pôjde 20 miliónov eur ako prvá tranža zo sľúbeného 50-milionóveho balíka. Ďalších 30 miliónov bude na ich účty prichádzať v najbližších dvoch rokoch," vyhlásil premiér Peter Pellegrini.

Naraz peniaze školám nedajú, pretože ich vraj nemajú kde minúť. Na výmenu okien a zatepľovanie sú ale pripravení pustiť peniaze aj nad rámec cez eurofondy.

„Až 51 percent týcho prostriedkov ostáva v Bratislave, aj to je možno prejavom solidarity tej vysokoškolskej komunity, pretože bratislavský kraj nemal možnosť čerpať eurofondy," vysvetlila šéfke rezortu školstva Martina Lubyová.

Podľa prezidenta rektorskej konferencie Rudolfa Kropila džentlmenské dohody platia, čo potvrdilo to aj stretnutie s premiérom a ministerkou.

Študenti to vidia ale inak

Sľuby tu už vraj boli a do izby im stále zateká, vo dverách majú diery a na stenách plesne. Ešte v roku 2015 predstavila strana Smer na sneme v Nitre tretí sociálny balíček, v ktorom im už vtedy peniaze odklepli. Odvtedy študenti čakajú.

„V tomto roku by sme mali prestrihávať už pásky na nových internátoch ešte na základe sľubu vtedy premiéra Fica. Namiesto toho sa znovu prezentovala politická elita a znovu hovorilo o ďalších termínoch," myslí si šéf Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász.

Zdroj: TV Markíza

Premiér tvrdí, že netreba za tým hľadať nič iné. „Zmena pomerov, voľby, iné priority, museli sme prísť do štádia, kedy sa všetci dohodneme ako ten sľub splníme," zdôraznil.

Lovász však oponuje, že len v Prahe do jednej internátnej budovy preinvestovali 150 miliónov eur a „my sa tu bavíme o 50 miliónoch eur na celé Slovensko".

Či to bude dosť a do dvoch rokov budú študenti naozaj bývať v lepšom je otázne. Rektori vysokých škôl už skôr tvrdili, že sľúbený balík stačí len na sanácie havarijných stavov a potrebné rekonštrukčné práce vyjdu až na 300 miliónov.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Internát

Dôležité udalosti