Koniec petárd? Predajcovia pyrotechniky hromžia, psíčkari a rodiny sa tešia

Zábavná pyrotechnika.
Zábavná pyrotechnika. Zdroj: TV Markíza

Odtrhnté prsty, vyľakané zvieratá či škody na majetku. Aj toto má, podľa poslancov za stranu Most-Híd, na svedomí zábavná pyrotechnika v nesprávnych rukách.

Zábavná pyrotechnika dostane možno stopku na slovenských pultoch. Do parlamentu mieri poslanecký návrh, podľa ktorého by sa napríklad petardy mohli predávať iba štyri dni v roku. Predajcovia sa búria, tvorcovia novely však odkazujú, že väčšina obyvateľov a najmä psíčkarov si vydýchne.

Odtrhnté prsty, vyľakané zvieratá či škody na majetku. Aj toto má, podľa poslancov za stranu Most-Híd, na svedomí zábavná pyrotechnika v nesprávnych rukách. Novela zákona o výbušninách má najpredávanejšie kategórie obmedziť tak, že v predajniach sa objavia iba od 28. decembra a po Silvestri zmiznú z pultov. Podobná úprava zákona funguje vo viacerých štátoch EÚ, napr. v Nemecku, Fínsku či Holandsku.

Obce by však mali právomoc udeľovať výnimku, napríklad pri oslavách narodenín.

Predajcovia sa ale búria, vraj to podľa nich podporí čierny trh a ľudia začnú nakupovať pyrotechniku u našich susedov. Do zahraničia pritom vycestovať nemusia. Stačí, keď si takúto pyrotechniku objednajú z českého či poľského e-shopu.

Kto si však podľa navrhovateľa najviac od petárd vydýchne budú dôchodcovia, rodiny s malými deťmi a majitelia domácich zvierat.

Ak zákaz predaja pyrotechniky poslanci schvália, tak by mal platiť od prvého septembra. Zatiaľ čo štvornohí miláčikovia si vydýchnu, predajcovia chystajú odvetu. A to vo forme žalôb.

S niektorými reťazcami majú totiž zahraniční dodávatelia podpísané zmluvy už od decembra, prípadné pokuty si preto budú vymáhať súdnou cestou.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Petarda

Dôležité udalosti