Poradíme vám, čo robiť a na koho sa obrátiť v prípade zrušeného či zmeškaného letu

Meškanie môže spôsobiť zrušený let, ale aj štrajk.
Zdroj: TV Markíza

Nie všetky meškania letecké spoločnosti preplácajú.

Nič nie je horšie ako pokazená dovolenka. A to vám môže zapríčiniť aj zrušený let či štrajk na letisku. Teraz vám povieme, čo robiť a na koho sa máte obrátiť, ak sa vám niečo také stane.

Pokiaľ dôjde k situácii že sa cestovateľ ocitne v nejakom meste mimo Slovenska, tak má jednu jedinú možnosť. Pokiaľ si letenku kupoval sám, mimo cestovnej kancelárie, mimo zájazdu, obrátiť sa na príslušnú leteckú spoločnosť na letisku a žiadať riešenie.

Najčastejším problémom je to, že vaše lietadlo mešká. Ak je to viac ako dve hodiny, máte nárok od leteckej spoločnosti na občerstvenie. Ak na letisku strávi cestujúci čakaním na svoj spoj viac ako 5 hodín môže žiadať oveľa viac.

„Môže žiadať aj o kompletné vrátenie celej ceny za letenku a zároveň už má nárok aj na finančnú kompenzáciu od 250 do 600 € podľa vzdialenosti letu," uviedla hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika Veronika Ševčíková.

Ďalšou veľmi častou komplikáciou je, že váš let presunú na druhý deň. To sa môže stať ak letíte s medzipristátím. Vtedy máte právo aj na ubytovanie v hoteli. Všetko na náklady leteckej spoločnosti.

Pozor, nie všetky meškania letecké spoločnosti preplácajú. Dopravcovia sú oslobodení v prípadoch, keď za meškaním je nejaká mimoriadna okolnosť. A to najmä politická nestabilita, meteorologické podmienky či neočakávané nedostatky, ktoré by ovplyvnili bezpečnosť letu, ale aj nečakaný štrajk.

„V prípade meškania letu, ktorý bol zapríčinený mimoriadnymi udalosťami, medzi ktoré patria aj štrajky, cestujúci na jednej strane stráca nárok na náhradu, ale na druhej strane má nárok, aby sa prepravca o neho postaral, či už je to hotel, náhradný let alebo jedlo," vysvetlila Ingrid Ludvíková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Let vám môžu letecké spoločnosti ale aj úplne zrušiť. Ak je to niekoľko týždňov pred plánovaným odletom na dovolenku. Väčšinou sa s vami dohodnú na náhradnom termíne, vtedy odškodné nedostanete.

Nárok na odškodné máte vtedy ak vás o zrušenom lete informovali menej ako 14 dní pred plánovaným odletom.

"Zároveň má cestujúci právo na tri možnosti - na náhradný let v čo najbližší termín k danému letu, ktorý mal mať, alebo dostavenie sa do dovolenkovej destinácie alternatívnou trasou, či už inou leteckou spoločnosťou alebo aj vlakom, alebo má nárok na úplné vrátenie ceny za letenku," povedala Ševčíková.

Ak už takúto patáliu prežijete šéf Slovenskej Asociácie Cestovných Kancelárií a Cestovných Agentúr Stanislav Macko radí, aby ste to nenechali iba tak.

"Tak vrele odporúčam klientom, aby sa obrátili na spoločnosti, ktoré vymáhajú od leteckých spoločností náhrady, pretože samostatný klient, pokiaľ nie je zdatný v internetovej komunikácií a jazykoch, tak môže mať problémy," dodal. 


BRATISLAVA/TV MARKÍZA

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Let

Dôležité udalosti