Pozor na úzkosť a strach v tehotenstve

Tehotenstvo
Zdroj: Shutterstock.com

Partner vám môže byť vo chvíľach neistoty veľkou oporou.

Ak čakáte dieťatko, určite vás občas prepadnú starosti a strach. Čo robiť v takýchto chvíľach? Tehotenstvo je zrejme najradostnejšie obdobie v živote ženy. Ak je bezproblémové samozrejme. Nejedna žena však počas tohto náročného obdobia plného vzrušenia pristihne, že má strach či pochybnosti, ktoré ju zneisťujú a spôsobujú jej úzkosť.

Strach je jedna z najčastejších emócií

„Strach nás upozorňuje a varuje pred nebezpečenstvom ,ktoré nás môže postretnúť. Strach nie je práve najpríjemnejšou emóciou, no v ľudskom živote má svoju neodškriepiteľnú úlohu," vysvetľuje psychologička Jana Skálová s tým, že strach je vôbec jednou z najčastejších emócií.

Počas tehotenstva sa však pocity úzkosti a strachu môžu vystupňovať a môžu viesť k prehnaným reakciám voči okoliu. Na vine sú najmä hormonálne zmeny, ktoré počas ťarchavosti v ženskom tele prebiehajú.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu

„V tehotenstvo sa môžu objaviť prehnané reakcie, napríklad v podobe strachu, aj na podnety, ktoré za bežných okolností na ženu nepôsobia. Pokiaľ ide o strach samotný, dá sa s ním úspešne bojovať. Prvým krokom býva uvedomenie si, z čoho strach pramení," uvádza Skálová s tým, že tehotná žena môže prežívať najrôznejšie strachy.

Medzi tie najčastejšie patrí strach z potratu, strach z ublíženia dieťatku, z narodenia postihnutého dieťaťa, z pôrodu alebo z strach zo samotného rodičovstva."

Strach z potratu

Tento typ strachu je namieste v prvých mesiacoch tehotenstva, kedy je plod najzraniteľnejší .Zažívajú ho najčastejšie ženy, ktoré sa dlho snažili otehotnieť a nedarilo sa im to. Môže ich však spôsobiť aj tlak okolia, napríklad zo strany starých rodičov, ktorý po vnukovi či vnučke veľmi túžia.

„Strach ženy, že potratí, je celkom prirodzený, žena by sa nemala nechať ovládnuť týmito pocitmi. Panika nie je namieste. Dôležité je hovoriť o svojich pocitoch s partnerom, priateľkami a nenechávať si ich len pre seba. Pomôcť by mohli aj niektoré relaxačné techniky, odporučila Skálová.

Neublížim svojmu dieťatku?

Žena sa v období tehotenstva stáva opatrnejšou, dáva si pozor, aby niečo nemohlo ublížiť nenarodenému dieťatku. Aj to je podľa psychologičky celkom bežné, zvláštne by naopak bolo, keby žena strach o dieťa nepociťovala.

„Pre ženu je dôležité vedieť, že na starostlivosť o rastúce bruško nebude sama. Pomocnú ruku by jej mal podať hlavne partner," pokračuje psychologička.

Strach z prípadného postihnutia dieťaťa

Najzradnejšia je v tejto chvíli otázka „Čo ak...", ktorá napadne každej budúcej mamičke. „Čo keď sa nám narodí postihnuté dieťa? Čo budeme robiť?"

Obavy tehotnej ženy by v tomto prípade mohli čiastočne rozptýliť preventívne prehliadky u lekára. Dôležité je nepreháňať, nepanikáriť a nespôsobovať si tak zbytočný stres.

Strach z pôrodu

Prvorodičky sú tie, ktoré sa pôrodu obávajú najčastejšie. Nevedia, čo ich čaká, priateľky im rozprávajú strašidelné historky. Strach môže mať aj žena, ktorá už pôrod absolvovala, najmä, ak tento pôrod bol namáhavý a mala skôr negatívnu skúsenosť. A čoho sa boja najviac? 

Zdroj: Shutterstock.com

Samozrejme bolesti a nezvládnutia pôrodu. „Zmierniť by ste tento pocit mohli podporou partnera a tiež informovanosťou o tom čo sa na pôrodnej sále bude diať. Strach je o to väčší, keď žena nemá ani jedno, ani druhé," uviedla psychologička.

Budem dobrá matka?

Starosti si budúce mamičky robia aj z toho, či bude zvládať svoju rodičovskú úlohu. Táto obava je však zo všetkých na poslednom mieste zoznamu toho, čoho sa boja. Aj tak vám však môžu tehotenstvo znepríjemniť, a to najmä vtedy, ak nemajú dostatočnú oporu v partnerovi. Tento pocit mávajú tiež častejšie mladšie mamičky, ktoré majú menej skúseností a menšie sociálne istoty.

A potom sú tu ženy, ktoré nemajú oporu v partnerovi. „Pokiaľ partner funguje tak, ako má, strach by mal čoskoro ustúpiť. V opačnom prípade by pri nastávajúcej matke mala stáť predovšetkým najbližšia rodina, ktorá by jej mala podať pomocnú ruku," dodala psychologička.

BRATISLAVA/redakcia Myzeny

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti