Spojil nábytok a umenie. Slavomír vytvára jedinečné postele, ktoré nikde inde na svete nenájdete

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vyrába jedinečné drevené postele, z ktorých je každý kus originálny a nemá na svete pár. Umelec – stolár neuznáva vopred pripravené skice. Poctivo kombinuje, skúša, hrá sa a najmä verí svojmu inštinktu. Tvrdí, že na jeho posteliach sa sníva naozaj krásne.

Slavomír si prácu s drevom osvojil už v detstve. Veľa dní strávil na dedine u svojho dedka v dielni a do stolárčiny sa doslova zamiloval. „K drevu ma najviac ťahá jeho vôňa a tvarovateľnosť. Drevo ponúka množstvo možností opracovania,“ popisuje.

Prečítajte si tiež:

Podnietila ho manželka

Napokon sa vyučil ako stolár. Remeslo však prepojil s umením v momente, keď sa snažil vytvoriť pre svoju manželku výnimočný dar – tak sa dostal k tvorbe postelí, ktoré okrem praktickej funkcie plnia aj tú estetickú.

Ako on sám hovorí, postele nevyrába, ale tvorí. Neriadi sa dopredu určenými návrhmi, ale svojimi pocitmi a inštinktom. Postele komponuje aj z desiatich druhov drevín, aby dosiahol rozmanitú farebnosť.

Prečítajte si tiež:

Remeslu venuje všetok čas

Jednu posteľ tvorí aj dva mesiace. „V dielni strávim aj 13 hodín denne, aj v sobotu. Ale je to príjemne strávený čas,“ tvrdí s úsmevom.

Keďže sa pri tvorivom procese riadi pocitmi a využíva rôzne druhy dreva, každý kus je jedinečný. Každý jeho zákazník má tak doma jediný originálny kus, ktorý už nikde inde na svete neexituje.

Keď za ním príde človek s požiadavkou na výrobu postele, stačí mu fotka interiéru či nejaký motív. Podľa toho dokáže prispôsobiť posteľ požiadavkám zákazníka.

„Chcel by som, aby moje postele vydržali generácie. Aby boli hodnotné a pretrvali,“ dodáva Slavomír na záver.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.