Chronický zápal je skrytý zabijak. Liečba sa začína v ústach

Ilustračná snímka.
Zdroj: Belozerova Svetlana/shutterstock.com

Netýka sa to len stravy.

Zápal je reakciou imunitného systému, ktorá nás chráni proti toxínom, infekciám a poraneniam. Chronický zápal, ktorý v tele pretrváva dlhú dobu, ale spôsobuje závažné poškodenie a poruchy vedúce k chronickým ochoreniam.

Je častou príčinou chorôb akými sú únava, vysoký krvný tlak, ischemická choroba srdca, alergie, astma, nadváha, cukrovka, nádorové ochorenia, časté bolenie v krku, kožné vyrážky, bolesť kĺbov.

"Zápal môže byť lokálny, napríklad v kĺbe, pretože máte artritídu. Ale môže to byť v tele a kolujú v ňom rôzne chemické látky," vysvetlil v Teleráne lekár-špecialista na civilizačné ochorenia David Frej.

Všetky choroby začínajú v črevách

Podľa jeho slov, ak jeme niektoré potraviny, ktoré nám nerobia dobre a vieme to napríklad vďaka únave, musíme to vnímať. Veľa prejavov zápalu nemusí byť v tráviacom trakte.

"Črevná mikroflóra ovplyvňuje mozog i to, ako sa cítime. Črevám sa tiež hovorí, že sú stredný mozog. Napríklad hormón šťastia (serotonín) sa na 95 percent vytvára v črevách a nie v mozgu," vysvetlil.

TIP: Bukovský predstavil tradičné jedlá, po ktorých nebudete mať vetry

V črevách máme baktérie, ktoré sú veľmi dôležité pre náš život. Frej tvrdí, že ak im nedodávame vyváženú stravu, začnú prerastať až do tenkého čreva a množia sa. Ako príklad uviedol kvasinky a choroby z nich - kandidózu alebo kvasinkové ochorenia.

"Zápal môže kolovať v tele, nemusí byť vždy iba lokálny. Zápalové látky kolujúce v tele vyhľadávajú najslabšie miesto. Niekomu spôsobia problémy s kožou, inému zase s mozgom alebo pečeňou," tvrdí Frej citujúc Hypokrata, že všetky choroby začínajú v črevách.

Jedlo, stres a aktívny život

Odborník zdôraznil, že zápaly môže človek sám ovplyvniť. Dôležitá je životospráva a aktívne prispieť k vyliečeniu.

"Nemal by byť pasívny braním liekov. Mal by zmeniť veci v živote, ktoré nie sú až tak náročné, čo je napríklad strava. Stresu sa dnes už nemôžete vyhnúť, ale môžete niečo proti nemu robiť. Existujú protistresové techniky, napr. dýchanie alebo niektoré cviky z jogy," vyhlásil.

Zdroj: Rimma Bondarenko/shutterstock.com

Aj varená strava podľa neho môže spôsobiť zápal. Dôvodom je, že v organizme sa nám tvorí tzv. oxidačný stres. "Sú to voľné radikály, ktoré vznikajú prirodzene, nielen z vonkajšieho prostredia. Musíme mať v tele dosť antioxidantov, ktoré pôsobia proti zápalom," poznamenal odborník.

Ako liečiť chronické zápaly?

Podľa Freja chronickým zápalom sa dá predchádzať rôznymi spôsobmi - fytoterapiou, rôznymi doplnkami stravy, bioaktívnymi látkami, ale aj detoxikáciou.

"Je veľa odborných článkov, v ktorých sa píše, že detoxikácia a pôsty pôsobia dokonca aj proti chronickej bolesti. Je to celkovo o neprejedaní sa. A dôležitý je aj spánok. Hypokrates ho dával na prvé miesto. Dokonca ešte pred stravu," zdôraznil lekár.

TIP: Nedostatok spánku vyvoláva chuť na sladké, deväť hodín vám uľahčí chudnutie

Koľko hodín by sme mali spať? Ideálne by sme mali spať do osem hodín, nie viac a nie menej ako šesť.

Aké vitamíny by sme mali jesť, aby sme sa vyhli chronickým zápalom? Odpoveď od odborníka nájdete na videu? Nie je to len ovocie a zelenina.

 

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti