Tomáš počas požiaru v Banskej Štiavnici pomáhal iným, no takmer prišiel o svoj antikvariát

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zachraňoval cudzie a o vlastné skoro prišiel. Milovník kníh Tomáš Lazar nás vzal na miesto, kde našli útočisko všetky vzácne knihy z antikvariátu na námestí v Banskej Štiavnici. V deň požiaru bol Tomáš jedným z prvých dobrovoľníkov, ktorí pomáhali ratovať pamiatky z horiaceho múzea.

Aj keď už odvtedy prešli dva mesiace, hlas sa mu pri spomienkach chveje stále. Jeho antikvariát bol totiž vzácnym miestom, kde knihy spájali tých najrôznejších ľudí.

Prečítajte si tiež:

Provizórne riešenie

Budova antikvariátu síce nezhorela celá, no steny sú neustále premočené vodou. Vlhké prostredie nie je pre knihy vhodné, a tak museli všetko premiestniť do skladu. „Je tu obrovské množstvo kníh, niektoré sem dokonca ani nedorazili, niekde sa stratili,“ tvrdí majiteľ antikvariátu Tomáš.

Pracovníci sa snažia v sklade zachovať aspoň provizórny systém, no množstvo kníh im situáciu sťažuje. Snažia sa využiť každý kúsok miesta a knihy triedia.

Tomáš sa počas požiaru išiel pozrieť do mesta, či nie je niekde potrebná pomoc. „Z mesta som sa potom dlhú dobu nevrátil a ostal som pomáhať v archíve a galérii,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

Myslel si, že o všetko prišiel

Keď sa vrátil do svojho antikvariátu, mal pocit, že je všetko stratené. „V jednej chvíli sa mi roztriasli nohy a nemal som silu ísť ďalej,“ tvrdí Tomáš.

Začal vynášať knihy von a postupne sa k nemu pridávali ďalší ľudia. „Bol to pre mňa silný moment, keď som cítil podporu od ľudí,“ dodáva.

Tomáš hovorí, že k problému pristupuje optimisticky. Podľa jeho slov to mohlo dopadnúť oveľa horšie. Teraz sa so svojím tímom snaží opäť vrátiť knihám druhý život.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.