Správa SIS hovorí o prepojení zločinu na políciu, prokuratúru a súdy, tvrdí Grendel

Budova Slovenskej informačnej služby.
Zdroj: TASR

Správa podľa predsedu výboru na kontrolu SIS hovorí aj o pôsobení talianskych podnikateľov na východe Slovenska.

Tajné služby sledujú a potvrdzujú prepojenie organizovaného zločinu na príslušníkov polície, prokuratúry a súdov. O prepojeniach sa zmieňuje správa o činnosti Slovenskej informačnej služby za minulý rok, o ktorej rokovali parlamentní poslanci v utajenom režime. Potvrdil to predseda Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS Gábor Grendel.

"Zaujala ma zmienka o prepojení organizovaného zločinu na príslušníkov polície, prokuratúry, justície, bez konkrétnych informácií o tom, o akých príslušníkoch konkrétne hovoríme," povedal novinárom po skončení rokovania Grendel.

Odtajnenú správu SIS nájte tu

Poslanci sa teda nedozvedeli, či ide o prepojenie na bežných príslušníkov alebo funkcionárov uvedených zložiek. "Je to pochopiteľné, že pokiaľ ide o tzv. živé veci, nie je dobré, aby poslanci NR SR boli oboznamovaní, ktorí príslušníci alebo funkcionári sú v hľadáčiku tajných služieb," doplnil. Podľa Grendela však akékoľvek prepojenie organizovaného zločinu na tieto štruktúry je vážna vec.

Správa SIS hovorí podľa neho aj o pôsobení talianskych podnikateľov na východe Slovenska. "Je evidentné, že ich činnosti sa tajné služby venovali aj minulý rok, aj v minulosti. Téza, že na východe nie je nič, sa aj touto správou nepotvrdila," doplnil.

Hovorilo sa aj o nedostatočnom financovaní SIS. "Organizovaný zločin aj iné organizácie, ktoré nemôžeme označiť za podsvetie, majú viac finančných možností. Nie je možné držať krok s organizovaným zločinom a inými formami kriminality, ak na to bezpečnostné zložky nie sú dostatočne vybavené," zdôraznil s tým, že sa budú poslanci snažiť finančné prostriedky navýšiť.

Reakcie ostatných poslancov na správu SIS

Slovenským tajným službám sa minulý rok podarilo zabrániť hrozbám teroristického činu na našom území. Novinárom to povedal poslanec koaličnej strany Most-Híd a exminister obrany Martin Fedor. Plénum rokovalo o činnosti Vojenského spravodajstva (VS) a Slovenskej informačnej služby (SIS) v utajenom režime takmer štyri hodiny.

"Boli tam náznaky, že dokonca ani Slovensko, podobne ako zvyšok sveta, nie je imúnne voči hrozbám, ktoré sa terorizmu týkajú. Došlo k zabráneniu prenikania nejakých elementov, ktoré by mohli podporovať teroristický útok či terorizmus aj na našom území. Tak ako uviedli šéfovia tajných služieb, bolo to o tom, že dokázali účinne zabrániť hrozbám terorizmu," povedal Fedor.

Podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko však novinárov upozornil, že nešlo o reálnu teroristickú hrozbu, ale o známy hoax šírený na internete o tom, že na vianočných trhoch hrozí útok. "Ja som to nepochopil ako Martin Fedor. Počul som vyjadrenie o tom, že po Slovensku lietal hoax o teroristickom útoku, a tak bol aj vyhodnotený. Bola to skôr úsmevná príhoda," ozrejmil.

Zdroj: TASR

Fedor správy od VS a SIS považuje za štandardný prehľad ich činnosti. "Za podstatné pokladám, že to nebol len čisto odpočet práce. Boli tam aj priority spravodajských služieb. A to dôraz na nový typ operácií spravodajského typu, ktorými sa často vedú nové druhy konfliktov vo svete," povedal.

Na otázku, či SIS mapovala aj taliansku mafiu na východe Slovenska, Fedor konkrétne neodpovedal. "Tajné služby efektívne mapujú činnosť kartelov na Slovensku, boli popísané spôsoby a možnosti, ako sa snažili prenikať aj do vyšších miest štátu. Verím, že spravodajské zdroje môžu byť využité k tomu, aby sa takéto prenikanie dokázalo zastaviť," poznamenal.

Otázku, či Slovensko mohlo vedome spolupracovať na zavlečení vietnamského podnikateľa do vlasti, Fedor zodpovedať nevie. "To, čo počúvam, mi nedáva dostatok pohodlia na to, aby som vyjadril svoj názor," dodal.

Galko ohľadom oboch tajných služieb poznamenal, že je viacero sfér, v ktorých konajú duplicitne, a to v oblasti boja proti terorizmu, kybernetickej bezpečnosti a v boji proti nelegálnej migrácii. Pri lepšej deľbe práce by tu bol podľa neho priestor na šetrenie.

Ľubomír Galko patril medzi poslancov, ktorí sa šéfa SIS Antona Šafárika na taliansku mafiu u nás pýtali. "Dozvedeli sme sa, že tie informácie od SIS prúdili roky. Služba teda tvrdí, že na to upozorňovala, príjemcovia správ buď čušia alebo hovoria, že to nevedeli. Ja nemám dôvod SIS neveriť," uistil.

Zdroj: TASR

Milan Krajniak (Sme rodina) vyhlásil, že správy o činnosti SIS a VS za minulý rok boli opäť ako cez kopirák. "Nie je tam nič také, čo by nemohla vedieť verejnosť, pre mňa tam nič výživné nebolo," povedal.

Na kauzy ako talianska mafia na východe Slovenska resp. na únos Vietnamca sa Krajniak nepýtal. "My sme k tomu mali špeciálne utajené výbory, kde sme dostali dostatok informácií. Nemám zatiaľ informáciu, že by zlyhali tajné služby. Informovali o svojich zisteniach, ale či mali vedieť ešte viac, to posúdiť neviem. Ale informovali o niektorých súvislostiach," uistil.

Podľa Krajniaka pri kauze zavlečenia vietnamského podnikateľa treba vidieť dve veci. "Jednou je výmena informácií a spolupráca medzi slovenskou a nemeckou políciou, a tá bola. Mňa osobne ten časový sled udalostí a vzájomného informovania sa presvedčil o tom, že minimálne vedome sa slovenská strana na ničom nelegálnom nepodieľala. O komunikácii tajných služieb neviem, o tom nás neinformujú," dodal Krajniak.

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák zase tvrdí, že obe správy boli prednesené bez veľkých námietok a komentárov. To, čo o nich povedal Krajniak, označil Bernaťák za jeho názor a komentovať ho nechcel. "Ja som si správy vypočul. Čo bolo predmetom neverejného rokovania, však nemôžem hovoriť. Cítim sa v tejto krajine bezpečne," uzavrel.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Gábor Grendel

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.