Zlá akustika v triede môže priamo ovplyvniť výkony detí. Odborník vysvetľuje, ako tomu predísť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nie raz sa každý z nás cítil po oslave či návšteve prostredia plného ľudí „ohučaný“. Priemerná hladina hluku vo väčšine tried na Slovensku je vyššia, než vonku na ihriskách.

Ako hluk pôsobí na ľudí a môže ovplyvniť výkon detí v škole? Na otázky nám odpovedal odborník na priestorovú akustiku Peter Petraško.

Prečítajte si tiež:

Hluk možno pôsobí pri vyučovaní ako zanedbateľný faktor, no opak je pravdou. Pri podaní a vysvetlení učiva je akustika v triede veľmi dôležitá a často podceňovaná. „Nie je dôležité len to, čo a ako sa deti učia, ale aj v akom prostredí,“ tvrdí odborník.

V zle zariadenej triede bude žiak v prvej lavici počuť vyučujúceho inak, ako ten v poslednej. Vo veľkých triedach je často ozvena, ktorá znižuje zrozumiteľnosť výkladu učiteľa. Problematické je to najmä pri učení sa cudzích jazykov.

Prečítajte si tiež:

Rôzne materiály

Každý jeden materiál, ktorý je v priestore, dokáže zvuk odrážať, alebo práve naopak pohltiť. Peter tvrdí, že ideálne je skombinovať oba materiály. „Často sa stretávam s predsudkom, že takéto zariadenie triedy je finančne nákladné. To ale vôbec nie je pravda,“ dodáva.

Odborník ďalej v Teleráne porozprával o tom, z akých materiálov by mala byť trieda zariadená a ako vo všeobecnosti vplýva na ľudí hlučné prostredie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Teleráno

Dôležité udalosti