Prezradíme vám tajomstvo spánku detí bez stresu a plaču

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Stále však platí, že rozprávka to istí.

Nič nie je krajšie na svete, ako keď vaše dieťatko spí. No nie všetci rodičia zažívajú potešenie, keď sa ich ratolesť vie poriadne vyspať. Ale čo majú robiť rodičia? V Teleráne o spánku detí hovorila spánková antropologička Lenka Medvecová Tinková, pre ktorú sa tento odbor stal živobytím a spánku detí sa venuje niekoľko rokov.

Poprela starú zaužívanú pravdu, že dieťa alebo novorodenca treba nechať vyplakať. "Nestotožňujem sa s tým. Každé dieťa i jeho rodina je individuálna. Čerstvo narodené bábätko sa najskôr potrebuje ubezpečiť o tom, že svet, do ktorého prišlo je bezpečný a reagujeme na jeho potreby. Až potom začína vnímať, že by sme potrebovali, aby spal dlhšie. Dôležitý je pre neho kontakt, že je milované a nemusí sa báť," vysvetlila odborníčka.

Nečakali, kým si dieťa odgrgne a dali ho spať. Na to, čo nasledovalo, do smrti nezabudnú

Radí, že keď prídete z pôrodnice, musíte si nájsť to, čo u vášho bábätka zaberá. Za najlepšie pre nového človiečika považuje dotýkať sa ho, masírovať ho a byť s ním v kontakte. 

"Niektoré deti majú radi, ak ich masírujeme, iné zase, keď im pri zaspávaní spievame alebo im stačí, že vidia mamičku. Treba sledovať, čo vaše dieťa robí. Pozorujte vašu ratolesť a neriešte veci podľa tabuliek," radí spánková antropologička.

Rozprávka pred spánkom je dôležitá

Podľa Lenky treba deťom pred spánkom venovať pozornosť. Hlavne v tejto uponáhľanej dobe je to dobré. Tvrdí, že dnešný rýchly životný štýl a rytmus spôsobuje, že nielen deti, ale aj dospelí máme tendenciu, že nedokážeme spomaliť.

"Stále žijeme v určitom tempe a deti to od nás chytajú. Sú ako špongia. Keď sme v strese z práce, tak dieťa to z nás cíti a nemôže zaspať aj poldruha hodiny. Sú ako špongie a všetko nasávajú. Až keď sa rodič upokojí, vie dieťa reagovať pokojne. A rozprávky pomáhajú upokojiť sa rodičom, aj deťom," zdôraznila Medvecová Tinková.

Aké rozprávky čítať pred spaním? Klasik Pavol Dobšinský to podľa odborníčky nie je. Jej rady si pozrite na videu.


BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti