Pre spojenie laboratórií môže dôjsť v bratislavskej nemocnici ku kontaminácii krvi

Ilustračná snímka.
Zdroj: angellodeco/shutterstock.com

Dôvodom je rekonštrukcia dvora fakulty.

Mikrobiologický ústav Lekárskej fakulty Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) musí čeliť neprijateľnému stavu. V rovnakej miestnosti sa totiž nachádza bakteriologické a sérologické laboratórium, v ktorom skúmajú krv. Prednostka Adriana Liptáková poukázala na nebezpečenstvo spojenia týchto laboratórií rovno pred vedením UNB. Riešenia sa však nedočkala, píše portál SME.sk.

Dôvodom je rekonštrukcia dvora fakulty. Na jej pôde sa nachádza Mikrobiologický ústav a stála na nej aj budova so sérologickým laboratóriom. Budovu zbúrali a laboratórium presunuli do miestnosti, kde sa vyskytujú baktérie. Túto miestnosť si prenajíma UNB od Lekárskej fakulty.

"Nesmiete mať infekčnú zložku pri krvi," cituje slová Liptákovej denník SME. Podľa jej slov môže dôjsť aj ku kontaminácii krvi, no v ústave robia všetko pre to, aby sa tak nestalo. Snažia sa o to od augusta minulého roka, kedy zlúčili laboratóriá do jednej miestnosti.

Podľa slov Liptákovej ide o dve pracoviská, ktorých spájanie nie je bezpečné. Vyšetrenie krvi môže mať nesprávne výsledky. Čo to znamená v praxi? Zdravý človek sa dozvie, že je chorý, aj keď to tak nie je. Naopak, chorí sa kvôli možnej chybe nedozvedia o zdravotných ťažkostiach, na ktoré majú poukázať práve krvné rozbory.

"Je to proti všetkým predpisom. Je to protizákonné," povedala Liptáková. Poznamenala tiež, že k havarijnému stavu ju donútilo samotné vedenie nemocnice.

Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej rezort tento stav preverí prostredníctvom svojho Úradu pre riadenie podriadených organizácií. Uviedla však, že vykonávanie činnosti v súlade s legislatívou má v kompetencii manažment nemocnice. Hovorkyňa UNB Eva Kliská sa k situácii nevyjadrila.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Laboratórium

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.