Slovenským farmárom došla trpezlivosť. Sťažovali sa v Bruseli

Slovenskí farmári v Bruseli.
Zdroj: TV Markíza

Dôvodom bolo, že štát sa k nim vraj vôbec nespráva ako k obetiam podvodov s agrodotáciami.

Na úradoch stále nepochodili, so svojimi sťažnosťami prišli vystúpiť aj do Bruselu. Niektorým slovenským farmárom došla trpezlivosť.

Štát sa k nim vraj vôbec nespráva ako k obetiam podvodov s agrodotáciami. Naopak, zo strany ministerstva pôdohospodárstva vraj prichádzajú neustále útoky o ich neplnení povinností a neznalosti v problematike. Podporu preto hľadajú aj na pôde európskych inštitúcii.

Bitky na poliach, podvody agrošmejdov, nečinnosť úradov. Prví, za ktorými v stredu (23. 5.) slovenskí farmári prišli, boli predstavitelia, ktorých po vražde novinára Jána Kuciaka poslal Európsky úrad pre boj proti podvodom na Slovensko.

Dva mesiace po ich odchode zo Slovenska sa vraj nič nezmenilo. Za poberanie dotácii na letisko či asfaltové parkovisko nešiel nikto do väzenia.

Farmár Marián Mičko nemá stále prístup k svojmu majetku. Dnes jeho sťažnosti tlmočili v Bruseli aj do angličtiny.

Ministerstvo pôdohospodárstva však tvrdí, že sa s organizáciami, ktoré zastupujú väčšinu farmárov, stretáva. Na ich vystúpenie v Bruseli reagovali takto: „Títo farmári, ktorí sa sťažujú, si mnohokrát neplnia svoje povinnosti. Ani sociálnej poisťovni, ani obciam, takže existuje aj B k týmto prípadom. A o tom títo farmári nehovoria".

Farmári sa bránia, ministerstvo obviňujú z klamstiev. Mičko v Bruseli opakuje aj to, že sa ani po odchode OLAFU zo Slovenska nevie stále dostať ku hale, ku ktorej má právoplatné rozhodnutie, dokonca aj z najvyššieho súdu.

Na vyjadrenia, že nemá k hale ani list vlastníctva, zareagoval aj on. „Aha, platný list vlastníctva, ktorý dokazuje, že všetko je podľa právnych úprav," tvrdí Mičko.

V sprievode nemeckých televízii odzneli pred úradníkmi v Bruseli sťažnosti aj ďalších šikanovaných farmárov. Žiadajú okamžité vyvodenie zodpovednosti, založenie špecializovaného tímu, ktorí bude dohliadať na vyšetrovanie ich sťažností.


BRUSEL/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Farmári

Dôležité udalosti