Majiteľ dostal dotáciu a vyparil sa. Zamestnanci vo Vrbovom mesiac nevideli výplaty

Nespokojní zamestnanci vo Vrbovom.
Zdroj: TV Markíza

Robotníci po rokoch, ktoré odpracovali vo fabrike, prelomili mlčanie a povedali, ako im údajne nemecký šéf roky vykrikoval, čo si o nich myslí.

Plač, zúfalstvo a bezmocnosť. Takto to v stredu (23.5.) vyzeralo pred fabrikou vo Vrbovom. Zamestnanci sa tam búria, mesiac nedostali výplaty. Po rokoch tiež na plné hrdlo povedali, akým špinavým spôsobom sa vyjadruje nemecký majiteľ na adresu Slovákov. Ten sa z fabriky, ktorá šije poťahy na matrace, vyparil.

Asi 80 ľudí pred fabrikou v stredu chcelo dať najavo nielen svojmu zamestnávateľovi, že aj keď chodia do práce, nemajú z čoho žiť.

Viac ako 300 robotníkom údajne povedali, že výplatu nedostanú ani za máj. Majiteľ sa vo fabrike neukázal už dva týždne. Išli sme preto za jeho pravou rukou, riaditeľkou spoločnosti, aby nám vysvetlila, ako chcú situáciu s výplatami riešiť. Pri bráne nás ale SBS-kár stopol.

So šéfom fabriky sme nakrúcali rozhovor pred mesiacom. Vtedy nám povedal, že fabrika končí pre zmiznuté stroje za tisíce eur. Ukradli ich údajne bývalí zamestnanci. Sťažoval sa aj na to, že bývalé vedenie vraj vyvážalo kvalitné látky ako odpad, no v skutočnosti to bol dobrý materiál, ktorý potom predali. Fabrika tak prišla údajne o šesť miliónov eur. Kriminálna agentúra prípad rieši päť rokov a stále ho neuzavrela.

Spoločnosť dostala v roku 2015 investičnú pomoc od štátu vo výške 5,5 milióna eur. „Za peniaze boli kúpené stroje, boli prijatí noví ľudia, takže všetky podmienky boli splnené, aj tie päťročné podmienky boli dodržané," povedal nám vtedy majiteľ fabriky Gerhard Hermann Horst.

Robotníci po rokoch, ktoré odpracovali vo fabrike, prelomili mlčanie a povedali, ako im údajne nemecký šéf roky vykrikoval, čo si o nich myslí.

Do spoločnosti nabehla inšpekcia práce. Tá vykonáva kontrolu pracovnoprávnych aj mzdových vzťahov. Podľa našich informácii sa vedenie podniku chystá v najbližších dňoch vyhlásiť konkurz. V pondelok chcú zamestnanci podať hromadne výpovede. Oslovili sme aj ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. To tvrdí, že o situácii vo fabrike vie a zaoberá sa ňou. Nevyplatené mzdy si môžu podľa ministerstva vymáhať pracovníci prostredníctvom súdu.


VRBOVÉ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vrbové

Dôležité udalosti