Milujete müsli tyčinky? Keď ich kupujete, sledujte na obale tri dôležité veci

Ilustračná snímka.
Zdroj: Agnes Kantaruk/shutterstock.com

Bukovský radí, že pozor by si mali dať najmä ľudia, ktorí majú problémy s trávením.

Ak ste maškrtní, určite sa vám stane, že siahnete po müsli tyčinke a ani sa nepozriete na jej zloženie. Ak máte problémy s trávením, pozorne si preštudujte obal. Nájdete na ňom veľmi dôležité informácie.

Do pravidelnej rubriky Telerána "Počul som, že..." nám poslala diváčka Michaela otázku, aká je pravda o müsli tyčinkách - priberá sa z nich alebo sú naozaj zdravé?

Podľa Igora Bukovského to, či z takejto tyčinky priberiete, závisí od toho, koľko ich zjete a akú energiu potom vydáte. Upozorňuje však na to, že pri müsli tyčinkách treba sledovať tri veci.

"Ak sú s polevou, zistite, z čoho je vyrobená. Mala by to byť kvalitná čokoláda, pretože lacná poleva je horšia ako lacný margarín. Ak je to vyrobené z lacného margarínu, pridávajú tam rôzne cukry i arómy a to je problém," vysvetlil.

Ďalej si zistite, či je skutočne vyrobená z celozrnných zložiek. Prečítajte si, koľko vlákniny obsahuje tyčinka na 100 g. V prípade, že je to menej ako päť gramov, je podľa odborníka vyrobená zo zlých surovín. 

Treťou, a asi najdôležitejšou vecou, je sladidlo. "Veľa ľudí ma problém s FODMAP-ovými sacharidmi - fruktóza, agávový sirup, sorbitoly, jablková šťava alebo umelé sladidlá - a nafukuje ich.  Ak máte po zjedení takejto či proteínovej tyčinky žalúdočné poruchy, tak za to pravdepodobne môžu sladidlá v nich obsiahnuté," vysvetlil.

Jogurt a ženské problémy

K müsli tyčinkám sa hodí jogurt a podľa Bukovského z hľadiska probiotiky je jedno, či zjete plnotučný alebo nízkotučný.

S jeho pravidelnou konzumáciou a pôsobením na zdravie položila otázku pani Lucia. Chcela od odborníka počuť odpoveď, či je pravda, že ak ženy budú jesť čistý biely jogurt, nedostanú žalúdočné vredy, budú chránené pred vaginálnymi infekciami a narušením mikroflóry intímnych partií. 

Zdroj: Profimedia.sk

Ako naznačil lekár, odpoveď na túto otázku nie je čierno-biela. Môže to pomôcť, ak vám mlieko a mliečne výrobky nespôsobujú imunologický konflikt.

"Pravdou však je, že to, čo máme v tráviacom trakte, má vplyv na to, čo je v reprodukčných orgánoch. Mikrobioty súvisia navzájom u oboch pohlaví a konzumácia jogurtu patrí k dobrým opatreniam, ale nemôžete máť laktózovú intoleranciu," vysvetlil Bukovský.


Bukovský nezabudol ani na pravidelné tri novinky zo sveta zdravia. Jedna z nich sa týka orechov a ich úžasného ochranného účinku na rôzne choroby, vrátane rakoviny.


BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti