Postihne Taxify rovnaký osud ako Uber? Žaloba je už na súde

Ilustračná snímka.
Zdroj: dennizn/shutterstock.com

Proti Uberu protestovali viackrát slovenskí taxikári.

Pre jedného platí zákaz. Druhý zatiaľ jazdí ďalej. Po tom, čo taxikári vyhrali súd, musela spoločnosť Uber u nás prerušiť svoju činnosť. Naďalej však na rovnakom princípe funguje spoločnosť Taxify. Aj na tú už, ale taxikári podali žalobu.

Pred časom taxikári po celej Európe protestovali proti spoločnosti Uber. Výnimkou neboli ani tí slovenskí. Nakoniec vyhrali súd a u nás musel Uber svoju aplikáciu pred vyše mesiacom vypnúť. Konkurenčná aplikácia ale funguje ďalej. „Aj keď zakázali Uber, stále tu máme Taxify, ktorý sa aj rozšíril a už funguje aj v Košiciach," povedal Robert Chovanculiak z INESS.

„Čo sa týka aj spoločnosti Taxify, tam sme tiež dali podnet na neodkladné opatrenie a v najbližších dňoch čakáme, aký bude výsledok z okresného súdu," reagoval Matej Krampl z OZ koncesiovaných taxikárov.

Taxikári očakávajú, že verdikt bude rovnaký ako v prípade Uberu. O reakciu sme požiadali aj spoločnosť Taxify. Do redakčnej uzávierky nám neodpovedali.

Na ministerstve dopravy už pripravujú novelu zákona, ktorá by mohla dať zrejme takýmto aplikáciám zelenú. "Cieľom nášho návrhu zákona je vytvoriť lepšie podmienky pre podnikanie v oblasti taxislužby. Ide napríklad o zmenu povinnosti mať parkovacie miesto, možnosť vypočítať cenu prostredníctvom digitálnej platformy a ďalšie. Tento návrh zákona by mal v najbližšom období ísť do medzirezortného pripomienkového konania. Určite by sme chceli, aby to vstúpilo do platnosti čo najskôr a nemali by sme nelegálne podnikajúcich taxikárov," povedala nám hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Uber tvrdí, že s vládou aj ministerstvom dopravy komunikuje už od svojho spustenia na Slovensku. Tí naopak pripravovanú novelu zákona nevidia až tak ružovo.

„Návrh stále plne nezohľadňuje využitie moderných technológií v oblasti prepravy. Sme pripravení zúčastniť sa diskusie a predstaviť príklady zo zahraničia, kde tieto moderné zákony už fungujú a podporujú rozvoj zdieľanej a digitálnej ekonomiky," napísala nám v reakcii hovorkyňa Uber SR a ČR Miroslava Jozová.

Podľa Chovanculiaka na jednej strane taxikári možno prichádzajú o nejaké tržby, avšak ten koláč stále rastie. „Darí sa ekonomike, prichádza stále viac turistov, takže ich tržby sa určite nezmenšujú, ale pomaly rastú," myslí si.

Aj štatistiky hovoria, že tržby najväčších taxikárskych služieb od roku 2013 stále rastú teda aj v období, keď fungovala aplikácia Uber. Ako ale bude v budúcnosti vyzerať podnikanie s takýmito mobilnými aplikáciami, ukáže až nový zákon.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Uber

Dôležité udalosti