V Komárne spustili pilotné testovanie nových záchraniek. K pacientom príde rýchlejšie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Slovensku sa chystá nový typ záchranky. Pri ľuďoch v ohrození života bude lekár oveľa skôr. V Komárne špeciálne vozidlo už testujú na výjazdoch.

V zahraničí bežná vec. Na Slovensku pilotné testovanie. V Komárne vo štvrtok zachraňovala životy posádka nového typu záchranky.

„V zložení lekár a zdravotnícky záchranár, ktorý je zároveň vodičom, a vozidlo je vybavené lepšie ako klasická posádka,“ vysvetľuje lekár Martin Michalov.

Po zavolaní na tiesňovú linku operátor vyhodnotí, či je to stav ohrozenia života. Ak áno, okrem záchranky na pomoc vyšle aj randevú vozidlo.

Pacientovi to najmä šetrí čas, za ktorý sa k nemu lekár dostane. 

„Keď hovoríme, že na Slovensku je potrebné skracovať dojazdové časy záchranky k pacientovi, tak práve toto je jeden z možných spôsobov. Ja osobne som presvedčený, že to skráti dve - tri minúty dojazdového času,“ hovorí riaditeľ záchraniek v Komárne Matej Polák.

Prečítajte si tiež:

V prípade, že stav pacienta bude stabilizovaný a nevyžaduje si starostlivosť lekára počas transportu do nemocnice, lekár zostáva k dispozícii ďalším pacientom, ktorí sú v kritickom stave. 

„Lekári sú veľmi vzácny zdroj v prednemocničnej zdravotnej starostlivosti a podľa toho s nimi musíme narábať,“ dodáva Michalov.

To, či budú takéto typy záchraniek fungovať, musia ešte schváliť poslanci. 

„Verím tomu, že poslanci tento zákon, ktorý schváli randevú vozidlá od 1. 1. 2024, aj odhlasujú,“ dodal Polák.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti