Zápach z prasiat rozhádal obec. Starosta tvrdí, že situácia je neúnosná

Zápach z prasiat rozhádal celú obec.
Zdroj: TV Markíza

Starosta Nýroviec chovateľke ponúkol pomocnú ruku, ona však odmieta spolupracovať.

Tí, ktorí od nej kupujú lacné mäso, sa jej zastávajú. No susedia, ktorí musia znášať ustavičný zápach, jej nevedia prísť na meno. Chovateľka prasiat z Nýroviec rozdelila obec na dve polovice.

Štyridsiatnička z obce na juhu Slovenska chová na svojom gazdovstve asi 50 prasiat.

Podľa starostu Zoltána Feketeho je situácia na farme, ktorá je medzi rodinnými domami neúnosná

Chovateľka podľa jeho slov nemá zaregistrovanú farmu ani zvieratá. Starosta tvrdí, že aj forma, akou predáva mäso a mäsové výrobky je tiež protizákonná. Nedodržiava vraj hygienické normy a obyvatelia obce obťažuje najmä zápach.

Na jej pozemku je obrovská kopa hnoja. Množia sa tam hlodavce aj muchy a šíri sa z nej neuveriteľný zápach. Susedia to už odmietajú znášať. Vraj si ani nemôžu posedieť na terase a návštevy sa im čudujú, ako to môžu vydržať. Obávajú sa aj možného šírenia chorôb.

Nežiadajú, aby chov úplne zrušila, ale trvajú na tom, že musí zlepšiť hygienické podmienky.

Obec s farmárkou bojuje asi šesť rokov. Dokonca kvôli nej vydali všeobecne záväzné nariadenie, kde stanovili podmienky chovu hospodárskych zvierat. Prokuratúra ho ale zamietla a museli ho zrušiť.

Situácia je o to znepokojujúcejšia, že v okolitých krajinách vyčíňa africký mor ošípaných. Toto nebezpečné ochorenie sa objavilo už v Česku, Maďarsku, na Ukrajine a v Poľsku. Veterinári všade nariaďujú prísne bezpečnostné opatrenia.

Obec chovateľke ponúkla pomocnú ruku, ona však odmieta spolupracovať.

Pokúsili sme sa osloviť aj chovateľku prasiat. Do dvora nás však nevpustila. Sťažnosti z okolia považuje za šikanovanie.

Do obce sa prišli pozrieť veterinári, hygienici, ale aj zo životného. Stretli sa aj so starostom a nahnevanými obyvateľmi. O ďalšom postupe budú informovať po tom, čo vec dôkladne prešetria.


NÝROVCE/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kultúra

Dôležité udalosti