Riaditeľ súkromnej školy, ktorý mal žiakovi obúchať hlavu o zem, na súd neprišiel

Takto vyzeral Marek, keď sa vrátil domov zo školy.
Zdroj: TV Markíza

Podozrení bolo ale omnoho viac, týkali sa napríklad aj čudnej aktivity, keď počas hodiny niekto točil silným bičom a deti sa mu mali vyhýbať.

Učiteľ, ktorý zbil svojho žiaka v stredu neprišiel na súd. Riaditeľ súkromnej školy mal vtedy 14-ročnému Marekovi okrem iného udierať hlavu o zem. Nebol to ale prvý a ani posledný incident v škole. Čudné praktiky pedagógov teraz skúma polícia aj prokuratúra. Upozornil na ne Radovan Bránik vo svojom blogu.

Incident sa mal odohrať pred dvomi rokmi. Marek prišiel domov celý doudieraný. K útoku naňho sa o pár dní priznal riaditeľ školy Aleš Štesko.

V stredu sa krátko pred pojednávaním ospravedlnil, sudkyňa z pojednávania vzhľadom na citlivosť prípadu vylúčila verejnosť. Psychologička Zuzana Benková pracuje so žiakmi tejto súkromnej školy niekoľko rokov. Z ich psychologických vyšetrení nadobudla podozrenie, že sa v škole dejú čudné veci. Dozvedela sa to zo štyroch na sebe nezávislých zdrojov, okrem detí aj od niektorých rodičov.

"Boli to vyslovene fyzické ublíženia dieťaťu, napríklad hodenie o zem alebo pevné objatie, kedy on si naň kľakol, dieťa nemohlo dýchať a rozprávať. Deti boli nútené sa ho fyzicky dotýkať, robiť mu masáže," opísala výpovede psychologička.

Za to vraj dostavali body - kto mal veľa bodov, mohol sa hrať na počítači alebo isť na záchod. Jej slová potvrdzuje riaditeľ centra, kde Benková pracuje.

Z jej rozprávania mrazí. Treba ale povedať, že ide len o podozrenia, ktoré v súčasnosti preverujú všetky vyšetrovacie orgány.

Podozrení bolo ale omnoho viac, týkali sa napríklad aj čudnej aktivity, keď počas hodiny niekto točil silným bičom a deti sa mu mali vyhýbať. Obrátili sa preto na políciu.

Polícia v tejto súvislosti prijala trestné oznámenie a bolo začaté trestné stíhanie pre obmedzovanie osobnej slobody. Vyšetrovanie stále prebieha.

Šokujúce je, že incidenty údajne pokračovali aj po tom, čo bol riaditeľ školy trestne stíhaný za ublíženie na zdraví. My sme samozrejme chceli poznať názor školy na ich praktiky a rovnako sme sa všetkými možnými cestami pokúšali skontaktovať aj s jej bývalým riaditeľom Alešom Šteskom.

Telefonicky sme sa spojili s pracovníčkou školy, ta nám povedala, že sa s nami rozprávať jednoducho nebude. Aleš Štesko nám prostredníctvom svojho právnika odkázal, že v tejto fáze jeho súdneho procesu neodpovie na žiadnu našu otázku.

Prípad pozorne sleduje aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár, krajskému prokurátorovi uložil, aby informácie preveril a prípadne prijal zákonné opatrenia.

Začiatkom tohto roka na podnet generálnej prokuratúry urobilo ministerstvo školstva v škole aj komplexnú kontrolu. Zistili veľmi vážne nedostatky, okrem iných aj v oblasti bezpečnosti žiakov či pri ochrane ich zdravia.

Výsledky Štátnej školskej inšpekcie boli doručené zriaďovateľovi školy, povinnosťou školy je teraz prijať opatrenia k zisteným nedostatkom.

Háčik je ale v tom, že zriaďovateľom školy je podľa informácií na internete práve obžalovaný Aleš Štesko.


BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Násilie

Dôležité udalosti