USA uvalila clá na dovoz ocele a hliníka z EÚ: Spolu s Kanadou aj Mexikom reagujú odvetou

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR

Clá začnú platiť od polnoci.

Trumpova administratíva uvalí clá na dovoz ocele a hliníka z Kanady, Mexika a Európskej únie (EÚ). Tieto krajiny mali dočasnú výnimku, ktorá sa skončí v piatok (1.6.).

Clo na dovoz ocele je 25 % a 10 % na dovoz hliníka. Clá začnú platiť v piatok od polnoci miestneho času (od 5.00 SELČ), uviedol vo štvrtok americký minister obchodu Wilbur Ross novinárom. USA tiež namiesto ciel stanovia kvóty alebo stropy na objem dovozu pre ďalšie krajiny, ako sú Južná Kórea, Argentína, Austrália a Brazília, dodal Ross.

USA aktuálne rokujú s Kanadou a Mexikom o revidovanej dohode o voľnom obchode. "Tešíme sa na pokračujúce rokovania s Kanadou a Mexikom na jednej strane a s Európskou komisiou na strane druhej, pretože existujú aj ďalšie problémy, ktoré musíme vyriešiť," uviedol Ross.

EÚ prijme odvetné opatrenia

Európska únia (EÚ) prijme odvetné opatrenia proti USA. Vo štvrtok to povedal predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. EÚ mala doteraz výnimku z ciel, ktorá sa skončí v piatok (1.6.).

"Je to zlá správa pre svetový obchod," povedal Juncker v Bruseli. "Okamžite spustíme mechanizmus urovnania sporov v rámci WTO a v najbližších hodinách oznámime odvetné opatrenia." Juncker dodal, že je "absolútne neprijateľné, aby nejaká krajina v rámci svetového obchodu zavádzala jednostranné opatrenia".

Komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová uviedla, že "reakcia EÚ bude proporčná a bude v súlade s pravidlami WTO". Opatrenia USA podľa nej jasne porušujú medzinárodné pravidlá.

Kanada aj Mexiko reagujú na clá USA odvetnými opatreniami

Mexiko, ktoré je tretím najväčším obchodným partnerom USA, uviedlo, že bude penalizovať dovoz tovarov z USA.

Kanada, ktorá je druhým najväčším obchodným partnerom Spojených štátov po Číne, reagovala clami "dolár za dolár", teda clami v rovnakej hodnote. Kanadský premiér Justin Trudeau označil clá USA za "absolútne neprijateľné".

Slovensko podporuje spoločný postup a odvetu EÚ na americké clá

Zavedenie ciel na dovoz ocele a hliníka z Európskej únie (EÚ) zo strany USA je zlou správou pre medzinárodný obchod. Je o tom presvedčený slovenský minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

"Slovensko podporuje spoločný a jednotný postup EÚ a odvetnú reakciu EK na vybrané americké produkty," uviedol vo svojej reakcii na sociálnej sieti.

Priamy dosah na slovenských výrobcov neočakáva. "Ale nepriamo ich môže zasiahnuť, keď štáty EÚ, ktoré nebudú môcť exportovať do USA, umiestnia svoju produkciu v rámci únie," upozornil Žiga. Očakáva preto kroky komisie na ochranu trhu EÚ pred presmerovanými dovozmi ocele a hliníka.

Nemecká vláda označila clá na dovoz ocele a hliníka za protiprávne

Nemecká vláda označila rozhodnutie USA zaviesť clá na dovoz ocele a hliníka za protiprávne. Zároveň varovala pred eskaláciou obchodného konfliktu.

"Spolková vláda odmieta clá na dovoz ocele a hliníka, ktoré uvalili USA," uviedol hovorca vlády Steffen Seibert. "Považujeme toto jednostranné opatrenie za protiprávne, uvedené dôvody národnej bezpečnosti neobstoja." 

Dodal, že rizikom zavedenia ciel je eskalácia obchodných sporov, ktorá poškodí všetkých. Nemecko sa bude naďalej zasadzovať za voľný obchod a otvorené trhy.

USA/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Oceľ

Dôležité udalosti