Opovrhované "králikárne" sú v Česku v kurze, najrýchlejšie zdražujú panelové byty

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Niekedy sú už drahšie než tehlová zástavba.

Donedávna zatracované takzvané 'králikárne' sú v súčasnosti veľmi cenené. Reč je o dlhoročných panelákoch s bytmi, ktoré sa po oprave predávajú dnes v Česku za ceny porovnateľné s novou developérskou výstavbou.

"V Prahe aj regiónoch zdražujú najrýchlejšie práve panelové byty, niekedy sú už drahšie než tehlová zástavba. Panel vlani zdražel v priemere zhruba o 15 %. Za posledných päť rokov o štvrtinu," uvádza zhrňujúca správa spoločnosti M&M reality.

V reči čísiel sú však paneláky stále o niečo lacnejšie. V Prahe stoja 60.000-70.000 Kč (2323,15 - 2710,34 eura) za štvorcový meter (m2), pričom nová výstavba v krajoch sa pohybuje okolo 80.000-90.000 Kč za m2. Na druhej strane, paneláky majú často viac výhod, uviedol denník Právo.

Ľudia tu majú po ruke obchody, škôlky, základné školy, športoviská. V panelových štvrtiach býva zeleň a je tam aj veľkorysý priestor medzi domami, na rozdiel od často zahustenej novej výstavby," potvrdzuje realitný maklér Miloslav Sluka z RK Chirš v Prahe 6.

Pred ešte rokmi opovrhovaný panelový byt, ktorý si ľudia v 90. rokoch kupovali od štátu napríklad za 150.000 Kč a prešiel okrem rekonštrukcie právnou transformáciou od družstva do vlastníctva, môže byť rodinným zlatom nielen na bývanie, ale aj ako investícia pre budúci predaj alebo za účelom prenájmu.

Podľa Vladimíra Brůnu zo spoločnosti Golden Gate panelové byty napríklad v pražských Dejviciach, ktoré sú obsadené nájomníkmi, v priebehu 10 mesiacov reálne zdraželi o 700.000 Kč. Pripúšťa, že takýto rast nebude trvať večne, zatiaľ sa však nekončí.

Ceny pritom rastú aj v menších mestách. Napríklad v Nymburku sa podľa M&M reality v rokoch 2015 až 2016 pohybovali priemerné ceny bytov v panelákoch okolo 23.000 Kč za m2. V roku 2017 to už bolo 32.000 Kč/m2. V Jablonci nad Nisou už ceny panelových bytov predstihli starú tehlovú zástavbu.

"Z realizovaných predajov v Jablonci za posledného polroka vychádza, že priemerná cena panelového bytu s veľkosťou zhruba 75 m2 sa pohybuje v rozmedzí 1,5 až 2,2 milióna Kč v závislosti od stupňa rekonštrukcie. Pri tehlových bytoch s rovnakou výmerou je toto rozmedzie 1,2 až 1,8 milióna Kč," uviedla realitná maklérka Renáta Beitlová.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nehnuteľnosť

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.