Ľudia sa sťažujú, že im do mobilu prichádzajú spoplatnené sms z rôznych súťaží

Ilustračné foto
Ilustračné foto Zdroj: TV Markíza

A to aj napriek tomu, že sa do žiadnej súťaže nezapojili. Odpoveď od prevádzkovateľa je ale jednoznačná.

Pozor na to, aké SMS správy vám chodia do mobilu! Viacerí sa nám sťažujete, že vám prichádzajú spoplatnené súťažné SMSky aj napriek tomu, že ste sa do žiadnej súťaže nezapojili. To, že za tieto prichádzajúce správy musíte zaplatiť, mnohí zistia až na konci mesiaca, keď príde faktúra od operátora.

Zúfalosť a bezradnosť. Pani Zuzana už nevie, ako sa platených smsiek zbaviť. Ponuka súťažiť jej prichádzala niekoľkokrát do mesiaca, údajne na správy nikdy neodpovedala a číslo vo svojom mobile zablokovala. Nič nepomohlo. A podobných prípadov je na Slovensku viac.

Pozrite si reportáž Ľubice Janíkovej


Problém sa týka niektorých užívateľov najväčších operátorov. Bezradní ľudia tvrdia, že si žiadnu súťaž nikdy neaktivovali.

Službu poskytuje firma Digital Global so sídlom v Provensálsku. Jediný slovenský kontakt je na infolinku spoločnosti, ktorá celú súťaž zabezpečuje iba z technickej stránky.

„My sme vlastne medzistupeň medzi operátorom a vlastníkom služby. Aktiváciu tejto služby musí spraviť vždy užívateľ sám a to zaslaním sms správy," tvrdí spoločnosť.

A toto isté svorne tvrdia aj operátori, Orange, Telekom aj O2, ktorí súťaž poskytujú.

Stanovisko Telekom: "Služba sa aktivuje až po odoslaní aktivačnej SMS, ktorá sa síce vygeneruje po kliknutí na odpoveď na otázku, ale odošle sa až po potvrdení zákazníkom. Ide o službu tretej strany a my sme len technický partner".

Stanovisko Orange: "V prípade, ak už mu takéto správy chodia, je potrebné sa dohodnúť s odosielateľom SMS správ, aby ho z databázy vylúčili. Zákazníci si častokrát ani neuvedomia, že sa zapoja do nejakej súťaže a tým pádom sa mohli, zaregistrovať na zasielanie takýchto správ."

Stanovisko O2: "Ide o službu, ktorá nie je priamo prevádzkovaná operátormi. Zapojeniu do tejto a im podobných služieb vždy predchádza aktivácia samotným zákazníkom prostredníctvom SMS. "

Ak vám teda opakovane chodia súťažné sms napriek tomu, že ste sa do žiadnej hry nezapojili, radšej to neignorujte a informujte operátora alebo poskytovateľa tejto služby. Tí vám poradia, ako si ju deaktivovať. No a v rámci prevencie radšej svoje telefónne číslo nezverejňujte na podozrivých web stránkach.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme SMS

Dôležité udalosti