Čižnár sa vyjadril k brutálnemu útoku na Henryho: Politici majú silné reči

Nikedajšia prvá žena svetového tenisového rebríčka Arantxa Sánchezová-Vicariová.
Zdroj: TASR

Či bude útočník z Dunajskej Stredy čakať na proces za mrežami, rozhodne sudca dnes po 12.30 h.

Prípad, ktorý sa začal ako pouličná bitka, no po týždni je z toho udalosť, ku ktorej sa vyjadrujú už nielen policajti, ale aj politici. Tvrdé slová dnes adresoval politikom, ako aj ministrovi spravodlivosti generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Podľa neho tragédiu, ktorá sa odohrala v súvislosti s napadnutím filipínskeho občana, doslova zneužívajú, uvádza v stanovisku, ktoré televízii Markíza poslala hovorkyňa Andrea Predajňová.

Zdroj: TV Markíza

„Generálny prokurátor Jaromír Čižnár má pocit, že im nejde o vec samotnú, ale len o bezprecedentnú snahu zviditeľniť sa. Je smutné, že ich reakcie prichádzajú po týždni a pripomínajú skôr „preteky" kto skôr a viac túto tému zneužije, namiesto toho, aby vyzvali kompetentné orgány prijať náležité opatrenia k eliminácii násilia v centre hlavného mesta, o čom je všeobecne známe, že sa to deje dlhodobo," konštatuje generálny prokurátor.

Ako dodáva, Generálna prokuratúra SR okamžite prijala náležité opatrenia, aby na páchateľa skutku bol podaný návrh na vzatie do väzby. Rovnako okamžite začal generálny prokurátor skúmať postup prokurátora, ktorý vo veci konal a v prípade, že zistí pochybenia, vyvodí náležitú zodpovednosť.

„Generálny prokurátor však nepotrebuje k tomu odporúčania a výzvy pánov politikov. Ministrovi spravodlivosti pripomína a opakovane zdôrazňuje, že do činnosti prokuratúry nemá žiadnu ingerenciu, a preto z jeho strany ide len „o silné reči." Generálny prokurátor ministrovi spravodlivosti tiež odporúča, aby s rovnakou horlivosťou robil poriadky vo svojom rezorte.

„Jaromír Čižnár tiež zdôrazňuje, že na prokuratúru ročne napadne viac ako 70-tisíc vecí, a preto je logické, že Generálna prokuratúra SR nemá prehľad o každej z nich, na to sú podriadené zložky. V prípade, že u týchto dôjde k pochybeniu, nápravu zjednáva Generálna prokuratúra SR, čo sa v tejto veci aj stalo," píše sa v stanovisku.

Smrť Filipínca Henryho v centre Bratislavy vyvoláva mnohé otázky

Sestra obete exkluzívne pre TV Markíza prehovorila. Porozprávala, ako sa strašnú správu dozvedela a čo všetko ich rodinu teraz čaká. Máme aj svedectvo kamarátky, ktorá nám opísala, čo presne sa stalo.


Kamarátka nebohého tvrdí, že Henry bránil dve priateľky, keď sa vracali z diskotéky. Opisovala jej to jedna z nich. Bolo to minulý víkend krátko po 4-tej hodine ráno. Rozhovor nám poskytla pod podmienkou, že zachováme ich anonymitu.

„Henry a jedna kamarátka si išli kúpiť pizzu a tá druhá kamoška ich čakala vonku. Prišiel k nej muž a pýtal sa jej, odkiaľ pochádza. Potom ju začal ťahať do taxíka. V tom vyšiel Henry s druhou kamarátkou, odtiahli ju a prešli cez cestu. On ich dobehol a schytil druhú kamarátku. Henry mu povedal, že obe sú s ním. Muž ho zhodil na zem a začal ho kopať. Svedkyne prosili útočníkových kamarátov, aby ho zastavili, že je v bezvedomí, a oni na to: Len ho nechajte," opisuje udalosti Henryho kamarátka.

Zrazu boli pri nich policajti a Henryho začali oživovať. Pokračovali záchranári a odviezli ho do nemocnice. Henry ťažkým zraneniam vo štvrtok (27.5.) podľahol.

Útočník Juraj H. z Dunajskej Stredy sa najskôr dostal na slobodu, v sobotu (2.6.) ho opäť zadržali. Teraz prokurátor už podal návrh na jeho vzatie do väzby. Ako dôvody uviedol útek a obavu z toho, aby nepokračoval v trestnej činnosti. Či bude na proces čakať za mrežami, rozhodne sudca dnes po 12.30 h.

BRATISLAVA/kacs

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Henry

Dôležité udalosti