Nekonečný príbeh Mochoviec. Nové bloky elektrárne budú opäť meškať

Jadrová elektráreň Mochovce.
Jadrová elektráreň Mochovce. Zdroj: TASR

A to už po piaty raz. Dočkáme sa zrejme až v roku 2019 a 2020.

Sklz, o ktorom sa medzi energetikmi šepká už dlhšie, potvrdil sám premiér. Peter Pellegrini pôjde do Mochoviec na inšpekciu.

Takmer päť a pol miliardy eur a 10 rokov prác, teda dvojnásobný rozpočet a dvojnásobný čas, zhltnú nové bloky atómovej elektrárne v Mochovciach. Účet má na stole najmä taliansky tretinový vlastník - spoločnosť Enel, no o podiel na zisku už roky prichádza aj štát. Elektrárne sa oficiálne tvária, že termíny dodržia a v decembri tohto roka spustia tretí blok a o rok štvrtý.

Harmonogram sa však komplikuje. Hlavný dodávateľ stavebných prác totiž aktuálne nestavia, a stavať nebude, kým mu elektrárne nedoplatia milióny eur.

Šumy o piatom meškaní sa dostali aj k premiérovi. Čoskoro sa v Mochovciach uvidíme - odkazuje talianskym manažérom.

Finálny termín spúšťania dvoch nových blokov sa údajne môže posunúť na jar budúceho roka a jar roka 2020. Štát sa môže viac menej len prizerať, výstavbu totiž v rukách nemá.

Rok čo rok prichádza vláda rečniť na európske jadrové fórum o tom, že Mochovce treba dostavať. A rok čo rok priznáva, že opäť meškajú. Tentoraz je to naposledy - varuje premiér a ďalšie meškanie už vraj tolerovať nemieni.


MOCHOVCE/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Výstavba

Dôležité udalosti