Problém v prípade smrti Henryho môžu mať aj útočníkovi známi

Filipínca Juraj Hossu dokopal na smrť v centre mesta.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Jeden z nich sa len prizeral a pokojne dojedol pizzu.

V kauze smrteľného útoku na mladého muža z Filipín je stále mnoho otázok. Problémy so zákonom môžu mať aj samotní známi páchateľa Juraja Hossu. Tí podľa viedozáznamu na Henryho síce neútočili, no útoku nebránili a bezvládnej obeti na zemi sa nepokúsili poskytnúť prvú pomoc.

Video z bezpečnostnej kamery je pre vyšetrovateľov najdôležitejším dôkazom. Okrem samotného útoku zachytáva aj správanie jeho komplicov. Jeden si, napríklad, ihneď po kopanci na Henryho hlavu zakryl tvár bundou, na chvíľu sa vzdialil, vrátil sa späť, pozrel sa ešte na obeť a keď uvidel, že Juraj Henryho facká ešte aj nehybného na zemi, odišiel pomaly s daľším komplicom preč. Spokojne si pritom dojedol pizzu. 

„Takýchto ľudí existuje veľa, ja sa s takýmito ľuďmi stretávam bežne," povedal uznávaný klinický psychológ a súdny znalec Dušan Kešický. 

Takémuto správaniu hovoria odborníci, že nie je v súlade s väčšinovou normou. Agresívne správanie ich nijako nevyrušuje. „Nie je to pre neho významné, nepovažuje to za dôvod, aby tú pizzu nedojedol, proste sa nič nedeje," pokračoval.

Pre vyšetrovateľov to ale významné je. „Správali sa absolútne pasívne k celému skutku, k celému trestnému činu," povedal bývalý šéf vyšetrovateľov Jaroslav Ivor.

Vo svojej praxi už takéto prípady zažil. Trestný zákon myslí aj na takýchto ľudí, ktorí neurobia nič, aby agresívneho kamaráta uzemnili. 

„Mohol by to byť, napríklad, páchateľ alebo páchatelia neprekazenia trestného činu alebo trestného činu neposkytnutia pomoci," hovoril Ivor.

Vecou ďalšieho dokazovania bude podľa Ivora aj to, či útočníka nenaviedli na trestný čin. Pýtali sme sa aj polície, či vyšetruje aj Jurajových komplicov. 

„Nebudeme sa vyjadrovať," dodal policajný hovorca Michal Szeiff.

Nevyjadrila sa nám ani krajská prokuratúra, ktorá prípad prevzala. Či ale budú preverovať aj tieto závažné skutočnosti z videa, budeme aj naďalej sledovať. 


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Henry

Dôležité udalosti