Firmy si robia z vlastných zamestnancov náborárov: Reagujú tak na nedostatok pracovnej sily

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Najskôr sa začali bonusy objavovať na robotníckych pozíciách vo výrobe, teraz aj tam, kde by sme to nečakali.

Dohoď kolegu a odmenu máš istú. Firmy si robia z vlastných zamestnancov náborárov a za novú posilu do tímu platia jednorázovo až do výšky platu. Narazili totiž na dno pracovnej sily.

„Novinka to nie je, ale práve v dnešnej situácii, keď zamestnávatelia majú stále viac a viac problémov nájsť vhodných uchádzačov a vôbec nájsť uchádzačov, ktorí priamo zareagujú na pracovnú ponuku, tak je to bonus pre zamestnancov, ale aj forma, ako získať uchádzačov, ktorí by sa možno inak k tejto ponuke nedostali, tvrdí Nikola Richterová, hovorkyňa portálu profesia.sk.

Najskôr sa začali bonusy objavovať na robotníckych pozíciách vo výrobe, teraz aj tam, kde by sme to nečakali. Napríklad jeden z najväčších zamestnávateľov, Slovenská pošta, takto zareagovala na zvýšenú fluktuáciu najmä v regióne Bratislavy, Trnavy a Nitry.

„Slovenská pošta môže priznať odmenu zamestnancovi, ktorý odporučí uchádzača na pracovnú pozíciu poštového doručovateľa, priehradkového zamestnanca, vodiča, triediča, alebo zamestnanca poštovej prepravy, a to vo výške až 150 eur, samozrejme po splnení podmienok," uvádza hovorkyňa Slovenskej pošty Martina Macková.


Dopravný podnik v Bratislave (DPB) bojuje s jedným z najpálčivejších problémov, nedostatkom vodičov. Hovorkyňa DPB Ivana Volfová na margo tohto konštatuje: „Kvôli ešte väčšej motivácii zamestnancov, aby odporučili kolegu na pozíciu vodiča autobusu a trolejbusu, zvýšil dopravný podnik odmenu z 300 na 600 eur. Táto odmena je vyplatená zamestnancovi v najbližšom výplatnom termíne po splnení požiadaviek na odporučeného zamestnanca, ktorý na plný úväzok odpracuje 1260 hodín, čo predstavuje vo výkone služby približne polroka."

Odmenu na Slovensko ale priniesli súkromné zahraničné firmy a tie neváhajú za nového kolegu vyplatiť odmenu aj vo výške jedného platu. „ Je to jeden z najúspešnejších programov, čo sa náboru týka, pretože zamestnávateľ dáva možnosť zamestnancovi vybrať si svojho kolegu. Bonus sa pohybuje a závisí od pozície, ktorú obsadzujete. Je to štandardne od tých 500 do 1000 eur a je vyplácaný po uplynutí skúšobnej doby," vysvetľuje hovorkyňa spoločnosti Henkel Zuzana Kaňuchová.

Na druhej strane, sú spoločnosti, kde sa zamestnancom, ktorí priniesli do firmy novú krv, poskytujú aj nefinančné bonusy, ako napríklad viac dní voľna alebo darčekové poukážky. No keďže voľnej pracovnej sily je stále menej a pracovných ponúk veľa, tam kde firma nedvihne plat, je jasné, že bude kradnúť zamestnanca konkurencii aj ďalej.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odmena

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.