Domáce

Vyzerá to, akoby najzodpovednejší ľudia žili tam, kde sme ich nečakali

Peniaze
Zdroj: Shutterstock.com

Majú však za sebou nepríjemný pád.

Gréci sa menia z "lajdákov" na národ, ktorý môže byť v hospodárení s verejnými peniazmi vzorom. Ak by totiž nemuseli splácať dlhy, ich rozpočet by bol v "zisku", o čom môže väčšina európskych krajín (vrátane nás) len snívať.

Oslovení analytici pripúšťajú, že v tejto situácii môžu niektorí politici v Grécku žiadať bankrot krajiny, čím by sa Atény zbavili splátok za dlhy.

Tvrdá rana

Grécke ministerstvo financií odhaduje, že bez započítania splátok (takzvaný primárny deficit) skončí verejný rozpočet s "plusom" 2,3 percenta HDP. Už v prvom štvrťroku mali Gréci prebytok 1,6 miliardy eur.

Cesta k prebytkovému rozpočtu však bola tvrdá a prejavilo sa najmä v prepúšťaní - nezamestnanosť vystúpila na 27 percent.

Navyše po započítaní splátok bol vlani grécky deficit až 12,7 percenta a Gréci by ešte desiatky rokov mali splácať štátom, ktoré ich mimoriadnymi pôžičkami zachránili pred krachom.

Bankrot

Drastické šetrenie pri tom už má Grécko za sebou a bankrot by preto nemusel byť aktuálne výrazne bolestivý. Nuž a keďže Gréci si už na samotný chod štátu požičiavať nemusia (nové pôžičky dostávajú, aby mohli splácať staré pôžičky), teoreticky im môže byť jedno, že stratia dôveru investorov.

"Bankrot za súčasných podmienok by pre krajinu znamenal, že by mohla zotrvať v eurozóne. Pokiaľ by Grécko zbankrotovalo s vysokým primárnym deficitom, tak by z nej muselo vystúpiť, aby si mohlo tlačiť vlastné peniaze na jeho vykrytie," zhrnul pre TVNOVINY.sk analytik Kamil Boroš s X-Trade Brokers.

Silná strana - Syriza - bankrot podľa Boroša aj presadzuje.

Facka Bruselu

Bola by to však "facka" Bruselu, keďže grécky dlh prevzali členovia EÚ.

"Nanešťastie, väčšinu gréckeho dlhu dnes vlastnia členské štáty, vrátane Slovenska, takže takýto krok by bol pre Európu katastrofou," zhrnul Radovan Ďurana z inštitútu INESS.

Grécko by zrejme zase mohlo zabudnúť napríklad na eurofondy.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Zdroj: Shutterstock.com

BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, Miro Grman

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti